REKLAMA

Parametr TBW. Czym jest i co oznacza?

Co to jest TBW? To jeden z parametrów określających wytrzymałość SSD. Pojemność czy wydajność to nie wszystko - jeśli dysk SSD ma nam służyć długie lata, warto zwrócić uwagę również na TBW.

18.02.2024 15.30
Parametr TBW. Czym jest i co oznacza?
REKLAMA

Czytając specyfikację nośników SSD, z pewnością wielu z was zwróciło uwagę na informację o ograniczonej gwarancji, czy też gwarancji czasowej. To właśnie tutaj wkracza TBW i to właśnie on ogranicza czas obowiązującej gwarancji.

REKLAMA

Kłopot w tym, że... nie wszyscy producenci podają wytrzymałość dysku za pomocą parametru TBW. Niektórzy określają ją za pomocą współczynnika MTBF, czyli Mean Time Between Failure. W tym przypadku żywotność SSD określa się przez maksymalny czas pracy, w czasie którego producent gwarantuje poprawną pracę dysku. W takim przypadku gwarancja ograniczana jest właśnie tym współczynnikiem.

Czym dokładnie jest TBW i gdzie szukać informacji na ten temat w przypadku naszych nośników?

Co to jest TBW?

TBW to skrót od Total Bytes Written - ilość danych, jaką możesz zapisać na dysku, po przekroczeniu której gwarancja przestaje obowiązywać. Stąd też określenie ograniczonej (współczynnikiem TBW) gwarancji - przykładowo producent może udzielać 5 lat gwarancji na swój produkt, ale jeśli po trzech latach przekroczymy określoną ilość zapisanych na SSD danych, to okres gwarancyjny automatycznie się skończy.

Innymi słowy producent gwarantuje żywotność SSD, tylko do pewnej wartości zapisu, określonej współczynnikiem TBW. Czy to oznacza, że jeśli przekroczymy tę wartość, dysk automatycznie przestanie działać? Absolutnie nie, po prostu tracimy możliwość darmowej naprawy i gwarancję producenta co do poprawnej pracy dysku. Pomimo przekroczeniu parametru TBW dysk może (ale nie musi) działać jeszcze poprawnie przez długi czas.

Jak sprawdzić TBW i MTBF?

Skoro już wiemy, że TBW i MTBF określają wytrzymałość dysku i ewentualne skrócenie okresu gwarancyjnego, to gdzie można sprawdzić tę wartość? Przede wszystkim znajdziecie je na stronie producenta i sprzedawcy danego modelu. Gdy już znamy wartość gwarantowaną, to za pomocą jakiego oprogramowania sprawdzić, ile realnie nasz dysk zapisał już danych, czy też przez jaki czas pracował?

 class="wp-image-4422788"
Przy odczycie parametrów SSD można skorzystać z narzędzi udostępnianych przez producenta

Praktycznie każdy producent SSD udostępnia oprogramowanie, dzięki któremu można monitorować jego parametry, aktualizować oprogramowanie układowe, czy sprawdzać wartości S.M.A.R.T (ang. Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology), czyli systemu analizy dysków, pozwalające na wykrywanie błędów w ich działaniu.

 class="wp-image-4422836"
CrystalDiskInfo (nie mylić z CrystalDiskMark) to popularne i darmowe narzędzie do analizy dysków

Można również skorzystać z takich narzędzi jak CrystalDiskInfo, dzięki którym znajdziemy dane dotyczące zarówno TBW (Suma zapisów hosta), jak i MTBF (Czas pracy dysku).

Zobacz inne poradniki na łamach Spider's Web:

TBW i MTBF - kiedy warto zwracać na nie uwagę?

REKLAMA

Jakie modele SSD mają najwyższy współczynnik TBW/MTBF, czyli najwyższą wytrzymałość? Przeznaczone do zastosowań profesjonalnych, czyli zazwyczaj serwerowych. Są one zdecydowanie droższe od produktów konsumenckich i ich zakup do domowego komputera może być usprawiedliwiony tylko w specyficznych przypadkach.

Kiedy warto sprawdzać wytrzymałość dysków? W praktyce przekroczenie wartości TBW/MTBF przy "zwykłym", codziennym użytkowaniu jest trudne, a czasem nawet niemożliwe. Z tej perspektywy parametry TBW/MTBF mogą wydawać się istotne wyłącznie w przypadku użytkowników, którzy wiedzą, że ich dysk SSD będzie wykorzystywany na poziomie znacznie wyższym od przeciętnego.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA