REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Pamiętasz pierwsze zdjęcie Ziemi z kosmosu? To było niezwykłe osiągnięcie techniczne

Jak wygląda nasza planeta z kosmosu? Na to pytanie możemy dziś odpowiedzieć bez problemu dzięki wielu satelitom i sondom, które przesyłają nam piękne i szczegółowe zdjęcia Ziemi. Ale kiedyś nie było to takie proste. Pierwsze zdjęcie Ziemi z orbity zostało wykonane ponad 60 lat temu przez amerykańskiego satelitę Explorer 6.

11.02.2024
16:30
Pamiętasz pierwsze zdjęcie Ziemi z kosmosu? To było niezwykłe osiągnięcie techniczne
REKLAMA

Lata 50. XX wieku były gorącym okresem wyścigu kosmicznego między mocarstwami. Stanowiły one początek rywalizacji między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim o pionierskie osiągnięcia i przewagę w podróżach kosmicznych. Wyścig kosmiczny był częścią zimnej wojny, która toczyła się na wielu polach: politycznym, gospodarczym, ideologicznym i militarnym. Podbój kosmosu był nie tylko kwestią prestiżu i propagandy, ale także potencjału naukowego i obronnego. Wyścig kosmiczny rozpoczął się oficjalnie 4 października 1957 r., kiedy ZSRR wystrzelił na orbitę pierwszy sztuczny satelitę - Sputnika 1. Był to szok dla świata zachodniego, który uważał się za lidera w technologii i nauce. 

REKLAMA

Pierwsze zdjęcie Ziemi

Explorer 6 był szóstym satelitą z serii Explorer, która rozpoczęła się w 1958 r., tuż po wystrzeleniu przez Związek Radziecki pierwszego sztucznego satelity Sputnika. Program Explorer miał na celu badanie przestrzeni kosmicznej i zjawisk związanych z promieniowaniem, polami magnetycznymi, meteoroidami i mikrometeoroidami. Satelity z tej serii były niewielkie, lekkie i proste w konstrukcji, ale wyposażone w różne instrumenty naukowe.

Explorer 6 został wystrzelony 7 sierpnia 1959 r. z bazy Cape Canaveral na Florydzie, za pomocą rakiety Thor-Able III. Satelita ważył około 64 kg i miał kształt sześcianu o boku 76 cm, z czterema długimi antenami i czterema panelami słonecznymi. Na pokładzie znajdowały się między innymi liczniki Geigera-Müllera, detektory promieniowania kosmicznego, magnetometry i skaner telewizyjny. Ten ostatni był kluczowy dla wykonania pierwszego zdjęcia Ziemi z orbity.

Więcej ciekawych artykułów o początkach podboju kosmosu znajdziesz na Spider`s Web:

Pierwsze zdjęcie Ziemi z orbity. Jak powstało?

Skaner telewizyjny na pokładzie Explorer 6 był urządzeniem, które rejestrowało obraz Ziemi w zakresie światła widzialnego i podczerwonego. Składał się z dwóch kamer, które skanowały powierzchnię Ziemi w dwóch kierunkach: pionowym i poziomym, jednostki optycznej (sferyczne lustro i fototranzystor), wzmacniacza wideo, obwodów telemetrii, czasowych i logicznych. Każda kamera miała 40 fotodiod, które zamieniały odbite od Ziemi światło na sygnał elektryczny. Sygnał ten był następnie przesyłany do stacji naziemnej, gdzie był odbierany i przetwarzany na obraz.

Pierwsze zdjęcie Ziemi z orbity zostało wykonane przez Explorer 6 14 sierpnia 1959 r., kiedy satelita znajdował się nad Meksykiem. Zdjęcie pokazywało część środkowego Pacyfiku, oświetloną przez słońce, oraz pokrywę chmur nad nią. Fotografię zrobiono z wysokości 27 000 km.

 class="wp-image-4416008"
Pierwsze zdjęcie wykonane przez Explorer 6 pokazuje nasłoneczniony obszar środkowego Pacyfiku i jego zachmurzenie. Zdjęcie zostało zrobione, gdy satelita znajdował się około 27 000 km (17 000 mil) nad powierzchnią Ziemi w dniu 14 sierpnia 1959 r. W tym czasie satelita przelatywał nad Meksykiem.

Obraz składał się z 64 linii. Każda była tworzona i wysyłana na Ziemię w czasie jednego obrotu satelity. Zdjęcia mogły być wykonywane tylko w odpowiednich warunkach (prędkość i położenie statku na orbicie).

Niestety pierwsze zdjęcie Ziemi z kosmosu było nieudane. Poszczególne linie obrazu były fotografiami innych części nieba. O niepełnym powodzeniu zadecydowało nierozłożenie się jednego z paneli słonecznych i późniejsze uszkodzenie obwodów elektronicznych – reprodukowany był tylko co czwarty obraz.

Pierwsze zdjęcie Ziemi z orbity. Jakie miało znaczenie?

Zdjęcie wykonane przez Explorer 6 było nie tylko pionierskim osiągnięciem technicznym, ale także ważnym krokiem w rozwoju badań kosmicznych i meteorologicznych. Zdjęcie to pokazało, że można obserwować Ziemię z kosmosu i uzyskiwać z tego informacje o jej stanie i zjawiskach atmosferycznych. Zdjęcie to zainspirowało także wiele osób do zainteresowania się kosmosem i jego pięknem.

REKLAMA

Dziś mamy dostęp do wielu zdjęć Ziemi z orbity, które możemy oglądać na naszych komputerach i smartfonach. Ale nie zapominajmy, że wszystko zaczęło się od tego małego, niewyraźnego zdjęcia, które zrobił Explorer 6 ponad 60 lat temu. To zdjęcie zmieniło nasz sposób patrzenia na Ziemię i na kosmos. To zdjęcie pokazało nam, jak piękna i cenna jest nasza planeta.

To zdjęcie zasługuje na naszą pamięć i szacunek.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA