REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Protest LGBT nie zadziałał. Wskazano najchętniej kupowaną grę 2023 r.

Po osobnych raportach dla Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Europy przyszedł czas na podsumowanie w ujęciu globalnym. Wiemy już jaka gra była najlepiej sprzedającym się tytułem na świecie w całym 2023 r.

07.02.2024
19:32
Protest LGBT nie zadziałał. Wskazano najchętniej kupowaną grę 2023 r.
REKLAMA

W ostatnich tygodniach napływały raporty o najlepiej sprzedających się grach dla poszczególnych regionów i kontynentów. Po informacjach z większości kluczowych rynków można już wskazać, który tytuł był najchętniej kupowany w całym 2023 r., w ujęciu globalnym.

REKLAMA

Protest społeczności LGBT+ zdał się na nic. Hogwart’s Legacy to najchętniej kupowana gra w 2023 r.

Dziedzictwo Hogwartu to najchętniej wybierana przez graczy produkcja całego 2023 r., analizując sprzedaż pudełkową oraz cyfrową. Gra osadzona w uniwersum Harry’ego Pottera znalazła 22 miliony nabywców, pozwalając przeżyć magiczną przygodę na PC, PS5, PS4, XSX|S, XONE oraz Switchu.

Gra Hogwart’s Legacy odniosła sukces mimo bojkotu części społeczności LGBT+, znanej z niechęci wobec pisarki Rowling za jej wpisy w mediach społecznościowych. Aktywiści LGBT+ przeprowadzili bojkot tej produkcji, lecz jak widać nie przełożyło się to na gorszą sprzedaż produktu. Być może protest wywołał odwrotny skutek.

Sukces Dziedzictwa Hogwartu bierze się przede wszystkim z możliwości przeżycia własnej przygody w tytułowej szkole magii, o czym gracze marzyli od debiutu pierwszej książki Rowling. Wcześniej w formie gier wyłącznie odtwarzali poczynania Harry’ego Pottera. Dopiero Hogwart’s Legacy pozwoliło im stworzyć własnego awatara i zaznać wolności eksploracji.

Na drugim miejscu najchętniej kupowanych gier 2023 r. plasuje się The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom.

REKLAMA

Dziedzictwo Hogwartu znalazło 22 miliony nabywców, z kolei Zeldę kupiło 20 milionów graczy. Wynik drugiej pozycji na podium globalnej sprzedaży jest niesamowity o tyle, że w przeciwieństwie do Hogwart’s Legacy, Tears of the Kingdom zadebiutowało wyłącznie na jednej platformie: przenośnej konsoli Nintendo Switch.

Gigantyczny sukces Zeldy jest najlepszym dowodem na to, jak silne jest aktualne Nintendo w branży gier i jak popularną konsolą okazał się Switch. Znacznie słabszy od PC czy PS5, ale napędzany katalogiem rewelacyjnych gier Nintendo, handheld sprzedał się w liczbie ponad 139 mln egzemplarzy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA