REKLAMA

Jak polecieć na krawędź kosmosu w balonie? Poznajcie Space Perspective

Czy marzyliście kiedyś o podróży w kosmos, ale nie chcieliście ryzykować życia na pokładzie rakiety lub płacić fortuny za bilet? Jeśli tak, to być może zainteresuje was oferta firmy Space Perspective, która zamierza zaoferować turystom niezapomniane przeżycia na wysokości ponad 30 km nad Ziemią. Wystarczy wejść do specjalnej kapsuły, która uniesie się dzięki ogromnemu balonowi wypełnionemu wodorem.

22.02.2024 16.27
Jak polecieć na krawędź kosmosu w balonie? Poznajcie Space Perspective
REKLAMA

Space Perspective to amerykańska firma założona w 2019 r. przez Jane Poynter i Tabera MacCalluma, którzy wcześniej byli zaangażowani w projekt World View, mający na celu zbieranie danych z wykorzystaniem balonów stratosferycznych. Teraz para postanowiła skupić się na turystyce wysokościowej i stworzyć system, który pozwoli zwykłym ludziom poczuć się jak astronauci.

REKLAMA

Ich pomysł polega na wykorzystaniu balonu o średnicy ponad 100 m, który podniesie kapsułę z ośmioma pasażerami i pilotem na wysokość około 100 tys. stóp, czyli ponad 30 km. Z tej perspektywy będzie można podziwiać krzywiznę Ziemi, cienką niebieską linię atmosfery i ciemność kosmosu. Lot będzie trwał sześć godzin, z czego dwie będą poświęcone na wznoszenie się i opadanie, a cztery na obserwację i relaks.

Więcej o turystyce kosmicznej przeczytasz na Spider`s Web:

Jak wygląda kapsuła Space Perspective?

Kapsuła, która ma nosić nazwę Spaceship Neptune i ma być wzorcem luksusu. Będzie miała średnicę około 5 m i będzie wyposażona w panoramiczne okna, toaletę, bar i Wi-Fi. Będzie też mieć system podtrzymywania życia i awaryjny spadochron. Kapsuła będzie ciśnieniowa, więc pasażerowie nie będą musieli nosić skafandrów. Będą mogli swobodnie poruszać się, rozmawiać, jeść i pić.

W komplecie z gigantyczną kosmiczną kulą znajduje się dziewięć obszernych, odchylanych foteli – dla ośmiu pasażerów i jednego pilota. Na tym jednak nie kończy się długa lista imponujących udogodnień.

Wewnątrz kapsuły szczęśliwi pasażerowie będą mogli cieszyć się wygodą pierwszego na świecie salonu Space Lounge serwującego wyśmienitą kuchnię i luksusowe udogodnienia zapewniane przez prestiżowych partnerów.

Kapsuła będzie startować i lądować na wodzie, z pokładu specjalnego statku o nazwie Marine Spaceport Voyager, który będzie pełnił rolę mobilnej platformy startowej. Statek będzie mógł operować z różnych lokalizacji na świecie, w zależności od zapotrzebowania i warunków pogodowych.

Kiedy i za ile będzie można polecieć w balonie Space Perspective?

Firma Space Perspective planuje rozpocząć loty testowe swojej kapsuły w ciągu najbliższych kilku miesięcy, z wykorzystaniem prototypu o nazwie Excelsior. Pierwsze loty będą bezzałogowe, ale później firma zamierza przeprowadzić testy z ludźmi na pokładzie. Pierwszymi pasażerami mają być naukowcy i badacze, którzy będą mogli wykorzystać balon do prowadzenia eksperymentów i obserwacji.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Space Perspective chce rozpocząć komercyjną działalność pod koniec 2024 r. Firma ma już zarezerwowane ponad 1750 lotów przez różne agencje turystyczne i organizacje. Cena biletu na jeden lot ma wynosić 125 tys. dol., co jest znacznie mniej niż koszt lotu suborbitalnego oferowanego przez Virgin Galactic (250-450 tys. dol.) czy Blue Origin (1,25 mln dol.). Firma liczy, że w przyszłości będzie mogła obniżyć cenę i uczynić swoją ofertę dostępną dla szerszej publiczności.

Firma zamierza do przyszłego roku zabrać na krańce kosmosu ponad 4000 osób, co oznacza wartość rezerwacji o wartości 500 mln dolarów.

Czy warto polecieć w balonie Space Perspective?

REKLAMA

Space Perspective nie oferuje prawdziwego lotu w kosmos, ale zapewnia niezwykłe doznania i widoki, których nie da się porównać z niczym innym. Firma twierdzi, że jej misją jest podzielenie się z ludźmi mocą podróży kosmicznych i pokazanie im piękna i kruchości naszej planety. Dla wielu osób może to być spełnienie marzeń lub inspiracja do dalszych odkryć.

Jeśli więc macie ochotę na niecodzienną przygodę i nie boicie się wysokości, to być może warto rozważyć lot w balonie Space Perspective. Może to być jedna z najbardziej niezapomnianych podróży w waszym życiu. A kto wie, może to będzie tylko początek waszej kosmicznej kariery? Jest tylko jeden warunek. Trzeba być dość bogatym.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA