REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Pokazali, że Polacy walczą z SMS-owymi oszustami. Ty też możesz pomóc

Dopiero zaczęliśmy luty, a już otrzymujemy pozytywne informacje podsumowujące ubiegły miesiąc. Nowe dane potwierdzają, że Polacy masowo walczą z oszustami, którzy wysyłają podejrzane SMS-y.

02.02.2024
20:31
sms
REKLAMA

Pod koniec listopada ubiegłego roku polski rząd wykonał ogromny ukłon w stronę obywateli, pokazując, że ważne jest też ich bezpieczeństwo w sieci. Zespół CERT uruchomił bowiem prosty do zapamiętania numer, dzięki któremu można zgłaszać fałszywe SMS-y z treścią, która ma na celu oszukać Polaków. To jeden z kroków, które wykonano dzięki tzw. ustawie antyspoofingowej.

REKLAMA

Polacy walczą z oszustami, którzy wysyłają lewe SMS-y. To bardzo dobra informacja

Od listopada 2023 roku działa numer 8080, dzięki któremu można zgłaszać najróżniejsze przykłady SMS-ów, w których oszuści podszywają się pod firmy kurierskie, banki, a nawet instytucje rządowe i nie tylko. Rozwiązanie jest z nami stosunkowo od niedawna, ale jak widać, wykonuje kawał dobrej roboty.

CERT Polska poinformował, że w samym styczniu 2024 padł rekord popularności tego numeru. W ciągu pierwszego miesiąca tego roku zgłoszono aż 100 tys. SMS-ów. Tak właściwie jest to drugi pełnoprawny miesiąc, w którym numer działa, co jeszcze bardziej podkreśla jego sukces. Wcześniej był dostępny inny numer telefonu - 799 448 084, który był trudny do zapamiętania, co nie ułatwiało zgłaszania podejrzanych wiadomości.

Jednocześnie zespół CERT Polska apeluje, że przy zgłaszaniu należy zachować pewne kroki, aby SMS-y były wysyłane prawidłowo. Nie można wysyłać zrzutów ekranów zawierających wiadomości, a należy korzystać z funkcji przekaż lub kopiuj. Jeśli otrzymałeś fałszywego SMS-a, a jeszcze nie zgłosiłeś tego przypadku, to wciąż możesz zrobić. Cały proces jest bardzo prosty i nie wymaga od nas poświęcenia dużej ilości czasu.

Dostałem(am) fałszywą wiadomość SMS z oszustwem. Jak zgłosić?

Jeśli otrzymaliśmy fałszywą wiadomość, to w łatwy sposób możemy ją zgłosić. Tak naprawdę mamy dwie drogi do SMS-owego zgłoszenia (nie ma możliwości dzwonienia na ten numer, chociaż pewien ważny polityk sugerował coś innego): możemy użyć funkcji "prześlij" lub jest też opcja kopiowania.

Zacznijmy od funkcji "kopiuj", która wydaje się zdecydowanie prostsza dla większości użytkowników. Wystarczy bowiem przytrzymać dymek z treścią fałszywej wiadomości i przycisk guzik kopiuj. Następnie musimy otworzyć nowy czat, wpisać numer 8080 oraz w polu tekstowym przytrzymać palcem, kliknąć wklej i wysłać wiadomość.

Przesyłanie też jest zawsze jakimś rozwiązaniem i zarówno w smartfonach z Androidem, jak i iPhone’ach wygląda bardzo podobnie. W obu przypadkach musimy przytrzymać palcem wiadomość i kliknąć trzy kropki na dole pojawiającego się menu. W smartfonach z Androidem u góry powinna pojawić się opcja prześlij dalej, a na iPhone’ach strzałka na dole i po kliknięciu guzików wyświetli nam się pole do wpisania numeru: tam należy wprowadzić numer 8080.

Niezależnie od tego, z jakiej metody korzystamy, przyczynimy się do walki z internetowymi oszustami, którzy żerują na niewiedzy innych. Numer 8080 jest prostym, ale potężnym narzędziem, dzięki któremu my sami możemy dodać cegiełkę i uchronić innego mieszkańca Polski przed oszustwem.

(źródło: UKE)

Niemniej jednak w następnych miesiącach otrzymamy dodatkową ochronę. Już 25 marca 2024 operatorzy sieci komórkowych będą mieli obowiązek ochrony klientów przez smishingiem (czyli fałszywymi SMS-ami), a pół roku później, 25 września, będziemy też chronieni przed CLI spoofing, czyli oszustwami telefonicznymi.

REKLAMA

Więcej o oszustwach internetowych i o tym, jak się przed nimi bronić piszemy na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA