REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Zapamiętaj ten prosty i krótki numer. Teraz łatwiej zgłosisz oszustów

CERT Polska uruchomiło właśnie nowy, łatwy do zapamiętania numer telefoniczny, dzięki któremu będziemy mogli zgłosić podejrzane SMS-y przychodzące na nasze smartfony. To najlepszy sposób walki z oszustami, którzy żerują na niewiedzy innych.

22.11.2023
21:37
Tajemniczy numer 669 979 971. Tym razem to nie oszuści, a policja
REKLAMA

Od września 2023 roku działa ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej, która ma wspomóc nas, korzystających ze smartfonów. Dzięki niej problem smishingu, czyli wysyłania fałszywych wiadomości zawierających niebezpieczne linki ma znacząco zostać ograniczony - a to dzięki współpracy CERT oraz telekomów, które mają blokować takie wiadomości. Zgłaszanie nowych wzorców wciąż może być potrzebne i dzięki temu powstał nowy numer, który każdy będzie mógł łatwo zapamiętać.

REKLAMA

Nowy numer CERT Polska do zgłaszania fałszywych SMS-ów. Nie będziesz musiał szukać po internecie

Co prawda incydenty fałszywych SMS-ów mogliśmy już w łatwy sposób zgłaszać przy pomocy formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie CERT lub mailowo (adres cert@cert.pl), to równocześnie była możliwość zgłoszenia poprzez numer telefonu. Niemniej jednak jak dotychczas był to zwykły 9-cyfrowy numer, który raczej mało kto pamiętał i aby wykonać takie zgłoszenie trzeba było go szukać w internecie. Teraz numer jest znacznie prostszy: 8080.

Takie rozwiązanie w znaczny sposób może zwiększyć popularność metody zgłaszania fałszywych SMS-ów poprzez numer telefonu. Zmiana jest oczywiście kolejnym krokiem wcześniej wspomnianej ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej, w której system pozwalający zgłaszać podejrzane wiadomości wydaje się bardzo ważnym elementem. Wcześniejszy numer 799 448 084 nie był przyjazny dla użytkownika, natomiast nowy to zupełnie inna sprawa. 

Jak się okazuje, od początku przyjmowania zgłoszeń przez SMS na wskazany numer zgłoszono 350 tys. wiadomości, gdzie niemalże połowa zawierała złośliwy link, który trafił na listę ostrzeżeń. Teraz zgłoszenia poprzez funkcję przekaż na numer 8080 będzie jeszcze łatwiej realizować. Numer można wykorzystać nie tylko do zgłaszania fałszywych SMS-ów, ale też przykładów phishingu (podszywania się pod instytucje lub firmy) spoofingu e-mail oraz spoofingu CLI (telefonicznego).

REKLAMA
(źródło: UKE)

Warto zaznaczyć, że ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej w dalszym ciągu jest wprowadzana z kolejnymi jej etapami i dopiero od 25 marca 2024 operatorzy sieci komórkowych będą mieli obowiązek ochrony klienta przez smishingiem. Natomiast od 25 września 2024 roku natomiast zostanie zapewniona ochrona przez CLI spoofing, czyli oszustwa telefoniczne. 

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA