Unia do Spotify i innych: musicie płacić więcej. Czy to wpłynie na ceny usług?
Parlament Europejski przejawia polityczną wolę by wymusić na platformach strumieniujących muzykę wyższe honoraria dla artystów. Skorzystać mają przede wszystkim mniejsi twórcy z Europy.
W środę 17 stycznia Parlament Europejski przyjął rezolucję krytykującą algorytmy działające na platformach strumieniujących muzykę. Według najbardziej demokratycznego ciała Unii Europejskiej przeliczniki oraz mechanizmy stosowane na owych platformach działają na niekorzyść mniejszych twórców, często pochodzących z Europy.
Unia Europejska do Spotify, Apple Music i innych: wasze algorytmy premiują pozaeuropejskie gwiazdy i wytwórnie.
Parlamentarzyści w przyjętej rezolucji zwracają uwagę na fakt, że chociaż platformy strumieniujące to współcześnie najpopularniejsza forma konsumowania muzyki, na terenie Unii Europejskiej nie działa żadne prawo regulujące ten obszar cyfrowych usług.
Z powodu braku regulacji właściciele platform wprowadzają mechanizmy premiujące wielkie wytwórnie oraz artystów znajdujących się pod ich skrzydłami. Algorytmy wypychają tego typu twórców w kierunku użytkowników, kosztem muzyków bez podobnego wsparcia, bardzo często pochodzących z krajów Unii Europejskiej.
Parlament Europejski wysyła sygnał o politycznej woli, by zając się tematem oraz uregulować odpowiednio równy dostęp do treści tworzonych przez europejskich artystów. Jak bumerang pozwraca także kwestia honorariów, które zdaniem parlamentarzystów są zbyt niskie oraz nie zmieniły się odpowiednio na przestrzeni lat, chociaż platformy streamingowe to główne źródło konsumowania muzyki.
Jednocześnie Parlament Europejski chce, by platformy muzyczne oznaczały dzieła powstałe przez AI.
Brukselskim parlamentarzystom zależy, by w wyraźny sposób oddzielić dzieło ludzkiej kreatywności od odtwórczego, efektywnego procesu produkcyjnego sztucznej inteligencji. Często bez wiedzy i woli białkowych twórców, na muzyce których uczy się AI.
W przyjętej rezolucji europejscy politycy zwracają uwagę na fakt, iż platformy takie jak Apple Music czy Spotify nie oznaczają w odpowiedni sposób dzieł stworzonych przez AI. Parlament Europejski chciałby też, by artyści byli lepiej informowani na temat tego czy sztuczna inteligencja korzysta z ich dorobku.
Przyjęta rezolucja nie zmienia jednak żadnych przepisów dla państw Unii Europejskiej ani nie wymusza na platformach konkretnych zmian. To wyraz politycznej woli, która może przełożyć się na konkretną legislaturę w przyszłości, jak np. miało to miejsce w przypadku uniwersalnego portu ładowania dla smartfonów (dziękuję UE, masz za swoje Apple!).
Rezolucja została uchwalona liczbą głosów 532 do 61, przy 33 nieobecnych.