Będzie przerwa w dostępie do e-PIT. Ministerstwo podaje szczegóły
Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że planuje przerwę w usłudze Twój e-PIT. Potrwa niespełna dwa tygodnie, ale jest formą przygotowań do dalszych rozliczeń.
Twój e-PIT jest niezwykle przydatną usługą od Ministerstwa Finansów, która pomaga Polakom dokonywać rozliczeń w sposób niemal automatyczny. Jest to zdecydowanie najprostsza opcja rozliczania się z urzędem skarbowym – usługa daje wiele opcji w kwestii rozliczeń, a zeznanie podatkowe na dany rok automatycznie trafia do systemu. Wygląda na to, że Ministerstwo Finansów chce, aby wszystko było gotowe na rozliczenia za 2023 rok.
Usługa Twój e-PIT będzie niedostępna. To forma przygotowań na rozliczenia za 2023 r.
Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej zapowiedziało, że od 2 do 14 lutego 2024 r. będą prowadzone prace serwisowe w kwestii usługi Twój e-PIT. Całe przedsięwzięcie jest realizowane po to, aby Polacy bez niepotrzebnych problemów mogli wykorzystać usługę, aby móc się rozliczać składając zeznania podatkowe za 2023 rok.
W czasie prac serwisowych będzie można korzystać z pozostałych usług e-Urzędu Skarbowego, w którym dostępne są m.in. wykaz mandatów karnych i w wielu innych. Dzień później, 15 lutego, usługa ma wrócić "do żywych" i znowu będzie dostępna. Wszystko dlatego, że właśnie od tego dnia będzie opcja rozliczenia PIT za 2023 rok – na złożenie mamy czas do 30 kwietnia 2024 r.
Prace serwisowe najpewniej mają związek z chęcią utrzymania usługi na najwyższym poziomie. W 2023 roku. Ministerstwo Finansów informowało, że w ubiegłym roku ok. 20 mln rozliczeń PIT zostało złożonych przez podatników w formie elektronicznej. Serwis RMF24 podaje, że aż 12 mln zeznań podatkowych zostało złożone poprzez usługę Twój e-PIT, 8 mln przez e-Deklaracje, a zaledwie 1,3 mln zeznań zostało złożonych w klasycznej, papierowej formie.
W ubiegłym roku 2023 serwery usługi e-PIT szczególnie pod koniec terminu składania rozliczeń były bardzo obciążone, przez co wiele osób napotkało problemy z realizowaniem zeznań podatkowych.
Więcej o elektronicznych usługach rządowych przeczytasz na Spider's Web: