REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Sprawdź, czy nie musisz wymienić dowodu, jak miliony Polaków. Tym razem mObywatel nie pomoże

Choć w nowy rok wkraczamy z cyfrowym dokumentem w telefonie, który jest równoważny z plastikowym dowodem, to niemal 3 miliony Polaków musi w tym roku złożyć wniosek o nowy dowód. Bowiem mObywatelem nie wylegitymujemy się w każdej sytuacji, a za posługiwanie się nieważnym dowodem mogą nas spotkać konsekwencje.

03.01.2024
12:11
Sprawdź, czy nie musisz wymienić dowodu, jak miliony Polaków. Tym razem mObywatel nie pomoże
REKLAMA

W Polsce ważność dowodu osobistego trwa 10 lat, po tym okresie należy udać do urzędu gminy, który wyda nowy dowód - ponownie z 10-letnim terminem ważności. Rok 2024 jest wyjątkowy, bowiem dowód będą musiały wymienić nie tylko osoby urodzone w 1996 roku (które swoje pierwsze dowody otrzymały równe 10 lat temu), ale także osoby, które wymieniły stary dowód (tzw. książeczkowy) na nowy, plastikowy dowód. Ponadto co roku nowy dowód wyrabia kilka tysięcy osób, które - choćby ze względu na zawarcie związku małżeńskiego - zmieniają nazwisko.

W sumie w tym roku dowód musi wymienić ponad 2,7 mln Polaków. Choć fizyczny dowód osobisty od zeszłego roku jest równoważny z tym w aplikacji mObywatel, to z cyfrowym dowodem nie załatwimy wszystkich spraw.

REKLAMA

Niemal 3 miliony Polaków w kolejce po nowe dowody. mObywatel nie może w pełni zastąpić zwykłego dowodu

Jak poinformował "Fakt" powołując się na informacje przekazane przez Ministerstwo Cyfryzacji, w tym roku swój dowód osobisty będzie musiało wymienić rekordowe 2 mln 701 tys. 799 osób. Dla porównania w 2023 roku było to nieco ponad 2 mln osób.

W tym roku wymiana może jednak wydawać się trochę mniej priorytetowa, a to za sprawą dowodu osobistego w aplikacji mObywatel, który za sprawą ustawy podpisanej przez prezydenta w lipcu ubiegłego roku z powodzeniem zastępuje fizyczny dowód osobisty, będąc honorowanym m.in. w czasie odbierania kart do głosowania, przy kontroli wieku przy sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych czy przy zawieraniu umów na usługi telekomunikacyjne.

Aczkolwiek cyfrowy dowód osobisty dostępny w aplikacji mObywatel nie może być wykorzystany w dwóch sytuacjach: podczas przekraczania granicy Rzeczypospolitej (również na lotnisku, w tym przy podróży do innego państwa Unii Europejskiej) oraz przy składaniu wniosku o nowy dowód osobisty. Ponadto konta bankowe w zdecydowanej większości tworzone są na podstawie aktualnie ważnego dowodu osobistego. W przypadku wygaśnięcia ważności dokumentu bank może zablokować dostęp do konta, a - jak przypomina dziennik - za posługiwanie się nieważnym dowodem osobistym grozi grzywna w wysokości nawet 5 tys. złotych.

Wniosek o nowy dowód osobisty można złożyć poprzez internet lub w dowolnym urzędzie gminy - także w różnym od twojego miejsca zameldowania.

REKLAMA

Więcej na temat aplikacji mObywatel:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA