REKLAMA

Schowaj portfel do szuflady. Już nigdy nie będzie potrzebny. Wystartował mObywatel 2.0

Długo wyczekiwana aktualizacja aplikacji mObywatel w końcu została udostępniona Polakom. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, mObywatel 2.0 ma nie tylko usprawnioną szatę graficzną, ale przede wszystkim umożliwia pozostawienie portfela w domu, gdyż nowy mDowód ma teraz moc prawną równą z plastikowym dowodem. A to nie koniec nowości.

14.07.2023 09.09
Schowaj portfel do szuflady. Już nigdy nie będzie potrzebny. Wystartował mObywatel 2.0
REKLAMA

Od kilku już lat z powodzeniem możemy zostawiać karty debetowe w domu, polegając tylko i wyłącznie na smartfonach przy płatnościach zbliżeniowych. Jednak tego samego nie można było powiedzieć o dowodzie osobistym, który w formie elektronicznej respektowany był w niektórych miejscach - na przykład podczas wyborów, to w zdecydowanej większości przypadków nie miał mocy prawnej, wymagając od właściciela chodzenia z plastikową kartą.

Przez ostatnie kilka miesięcy prężnie trwały zarówno prace legislacyjne nad zrównaniem dowodu osobistego i mDowodu, jak i nad dostosowaniem samej aplikacji do nowej ustawy i potrzeb Polaków. Efektem tego jest aplikacja mObywatel 2.0, którą już od dzisiaj możemy pobrać w sklepach App Store i Google Play.

REKLAMA

mObywatel 2.0 już tu jest. Co nowego w aplikacji?

Ustawa o aplikacji mObywatel została uchwalona pod koniec maja, jednak to piątek 14 lipca jest dniem, w którym ustawa wchodzi w życie - a wraz z nią nowy dokument: mDowód.

mDowód nie stanowi cyfrowej wersji dowodu osobistego, gdyż różni się on serią i numerem, datą wydania i ważności. Jednakże mDowód jest dokumentem równoważnym z fizycznym, plastikowym dowodem osobistym. Za pomocą mDowodu Polacy będą mogli legitymować się w urzędach, u notariusza, zawierać umowy czy wynajmować samochody. Elektroniczny odpowiednik dowodu osobistego ograniczony jest w jedynie trzech sytuacjach: składanie wniosku o nowy dowód, przekraczanie granicy Rzeczpospolitej oraz załatwiając sprawy w podmiotach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, m.in. w bankach. Jednak jak zastrzega Ministerstwo Cyfryzacji w oficjalnym komunikacie, w przypadku załatwiania spraw w podmiotach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, od 1 września bieżącego roku i tu mDowód zyska na mocy prawnej.

REKLAMA

mObywatel 2.0 to nie tylko mDowód, bowiem aplikacja zyskała szereg nowych funkcji usprawniających zdalną komunikację pomiędzy państwem a obywatelem. Znajdziemy w niej również ePłatności - możliwość uiszczania opłat administracyjnych (np. podatku od nieruchomości) zdalnie (także Blikiem), Bezpieczny autobus - możliwość zdalnego sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, którym będziesz się przemieszczać ty lub twoi bliscy (np. autokaru na wycieczce szkolnej), elektroniczne dokumenty lokalne wydawane przez samorządy, możliwość logowania do serwisów publicznych (PUE, IKP, e-Urząd Skarbowy itd.) czy możliwość zgłoszenia naruszenia środowiskowego, takiego jak np. nielegalne wysypisko śmieci.

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało też kolejne funkcje aplikacji, w tym możliwość zdalnego umówienia wizyty w placówce ZUS, zastrzeżenie numeru PESEL czy dowodu osobistego oraz dodanie do mObywatela kolejnego dokumentu: tymczasowego prawa jazdy, który uprawni świeżo upieczonych kierowców do kierowania pojazdami w czasie oczekiwania na wyrobienie fizycznego, pełnoprawnego prawa jazdy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA