REKLAMA

Wiadomo, kiedy telefon zastąpi dowód osobisty. Jest nowe prawo

Pod koniec lutego informowaliśmy o przyjęciu przez rząd projektu ustawy zrównującej mobilną aplikację mObywatel z fizycznym dowodem tożsamości. W czwartek 9 marca zdecydowaną większością głosów Sejm przyjął ustawę.

10.03.2023 09.45
Wiadomo, kiedy telefon zastąpi dowód osobisty. Jest nowe prawo
REKLAMA

Treść projektu ustawy możemy przeczytać na stronie Sejmu. W jej myśl dowód osobisty oraz dowód wyświetlany w aplikacji mObywatel zostaną zrównane, co umożliwi obywatelom posługiwanie się telefonem w wielu sytuacjach, w których konieczne jest potwierdzenie tożsamości. Mowa tu o na przykład bankach czy urzędach.

REKLAMA

Oprócz dowodu osobistego ustawa zrównuje inne dokumenty, takie jak legitymacja uczniowska, studencka czy prawo jazdy.

mObywatel na równi z dowodem osobistym coraz bliżej

Ponadto w ramach aplikacji dostępne będą usługi e-Urzędu Skarbowego, a więc możliwym będzie uiszczanie opłat za usługi administracyjne i opłat skarbowych online. Ponadto aplikacja mObywatel ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Rejestrem Komorników i Notariuszy. Samorządy będą mogły wprowadzać do aplikacji własne karty takie jak karty członkowskie klubu sportowego czy karty klubu seniora.

W czasie prac sejmowych do treści projektu ustawy wprowadzono szereg poprawek, w tym m.in. zautomatyzowanie procesu wnioskowania o wydanie procesu osobistego oraz uproszczenie i usprawnienie nawiązywania współpracy z usługodawcami, którzy chcieliby udostępniać swoje usługi w aplikacji mObywatel.

Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna, od 1 września 2023 roku na banki zostanie nałożony obowiązek respektowania aplikacji mObywatel.

Projekt ustawy w Senacie - co dalej?

REKLAMA

W myśl działania procesu legislacyjnego w Polsce, po przyjęciu większością głosów w Sejmie, Marszałek Sejmu przekazuje ustawę do analizy i opracowania senackiej opinii ustawy. Tak jak Sejm, Senat ma prawo na wprowadzenie poprawek - jednak wprowadzenie poprawek "cofnie" treść ustawy do Sejmu, który musi zaakceptować lub odrzucić poprawki.

Jeżeli jednak ustawa zostanie przyjęta przez Senat bez zmian, zostanie ona przekazana do podpisania prezydentowi RP. Na podpisanie jej ma on 21 dni, a po podpisaniu zostanie opublikowana ona w dzienniku ustaw. Po 14 dniach od publikacji ustawa wchodzi w życie o ile nie określono inaczej w jej treści.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA