REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Polacy na potęgę zastrzegają numer PESEL. Oto dlaczego warto to zrobić

Opcja zastrzeżenia numeru PESEL, która dostępna jest od niedawna, cieszy się olbrzymią popularnością. I dobrze, bo pozwala uniknąć finansowych problemów.

19.12.2023
10:29
Polacy na potęgę zastrzegają numer PESEL. Oto dlaczego warto to zrobić
REKLAMA

Cios w cyberprzestępców może okazać się bardzo skuteczny. Jak informuje tvn24.pl powołując się na dane Ministerstwa Cyfryzacji, już niespełna 907 tysięcy osób zastrzegło do tej pory swój numer PESEL. W samym tylko pierwszym tygodniu obowiązywania nowych przepisów na taki krok zdecydowało się 230 tys. osób.

REKLAMA

Licznik zaczął bić szybciej, gdy doszło do wycieku danych z medycznego laboratorium. Niektórzy nie wiedzieli wówczas, że PESEL można zastrzec przez internet – tłumaczymy, jak to zrobić – przez co w urzędach robiły się długie kolejki.

Dlaczego warto zastrzec swój numer PESEL?

Dzięki temu nikt nie będzie mógł pod nas się podszyć próbując wyłudzić pożyczkę, kredyt czy umowę u operatora. Obowiązek weryfikowania, czy PESEL jest zastrzeżony czy nie – przed podpisaniem umowy skutkującej zobowiązaniami finansowymi – spoczywać będzie m.in. na:

  • bankach (przy zawieraniu umów o kredyt, pożyczkę, leasing, rachunek oszczędnościowy i oszczędnościowo-rozliczeniowy),
  • SKOK-ach (przy zawieraniu umów o kredyt lub pożyczkę),
  • notariuszach (przy sporządzaniu dokumentów dotyczących sprzedaży nieruchomości),
  • dostawcach usług telekomunikacyjnych (przy wydawaniu kopii lub wtórnika karty SIM).

Kiedy zechcemy zawrzeć umowę, numer może zostać przez nas „odblokowany” – cofnięcie zastrzeżenia odbywa się na stronie mobywatel.gov.pl bądź bezpośrednio w aplikacji mObywatel.

Trzeba pamiętać, że obowiązek sprawdzenia numeru PESEL zacznie tak naprawdę obowiązywać od 1 czerwca 2024 r. - Teraz tego [banki, firmy pożyczkowe, operatorzy – dop. red.] nie tylko nie muszą robić, ale nawet nie mają takiej możliwości technicznej. Integracja systemów informatycznych dopiero się rozpocznie – informował Bartłomiej Drozd, ekspert serwisu ChronPESEL.pl.

Ekspert zwracał uwagę na to, że niestety przestępcy i tak mogą znaleźć sposób na to, by narobić nam kłopotów.

Najbardziej przewrotnym przykładem, kiedy to mimo zastrzeżenia numeru PESEL można paść ofiarą jego wyłudzenia, są kredyty bankowe, a więc jedna z najczęstszych usług finansowych, z których korzystają konsumenci. Przestępcy wcale nie muszą wykorzystać skradzionego PESEL-u do wyłudzenia kredytu na konsumenta, mogą się bowiem spodziewać, że bank go sprawdzi w rejestrze zastrzeżeń. Zamiast tego mogą założyć na ten PESEL firmę, po czym złożyć wniosek kredytowy na nią. Bank wówczas będzie weryfikował NIP, nie PESEL, i zapewne kredytu udzieli

– dodawał Drozd.

Nie da się jednak ukryć, że jest to nieco bardziej skomplikowane. Można więc mimo wszystko zakładać, że zastrzeżenie numeru PESEL się przyda i uchroni nas przed popularnymi obecnie oszustwami, do których dochodzi po wycieku.

REKLAMA

Może zainteresować cię także:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA