Prezydent zdecydował w sprawie dokumentów w telefonie. Oto co się zmieni
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która sprawia, że dokumenty elektroniczne będą tak samo ważne jak ich fizyczne wersje.
Projekt ustawy mającej na celu zrównanie elektronicznych wersji dokumentów w mObywatelu z ich fizycznymi oryginałami został przyjęty 28 lutego przez Radę Ministrów,.Została ona uchwalona w maju. Przez ten czas polski rząd przygotował kilka zapowiedzi dotyczących aplikacji m.in. określił, jak będzie wyglądała wersja 2.0 oprogramowania, a także jak będzie wyglądał mDowód.
Andrzej Duda podpisał ustawę o mObywatelu. Ten stanie się pełnoprawnym dokumentem tożsamości.
Na stronie prezydent.pl pojawił się komunikat, że 14 czerwca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o aplikacji mObywatel. Ta ustawa ma zrównać dokumenty, które są dostępne w apce z fizycznymi dokumentami.
Ma na celu nie tylko zrównanie dowodu osobistego, ale także prawa jazdy, mLegimacji studenckiej i szkolnej, Kartę Dużej Rodziny, czy dane dowodu rejestracyjnego naszego samochodu. Co prawda, już teraz zamiast wyciągać „plastik” z portfela, możemy odpalić apkę, ale nie w każdej sytuacji zostanie ona potraktowana jak pełnoprawny dokument.
Dotychczas nie mogliśmy wykorzystać aplikacji do potwierdzenia tożsamości w banku, czy podczas rejestracji karty SIM. Gdy ustawa wejdzie w życie, dokumenty z mObywatela będą mogły posłużyć także i w takich sytuacjach, jednak nie wszędzie wykorzystamy elektroniczną wersję dowodu. Przykładowo podczas składania wniosku o nowy dowód oraz przy przekroczeniu granicy Rzeczpospolitej Polskiej nie będzie to możliwe.
Teraz tylko przyjdzie nam czekać na kolejny ruch rządu, aż nowe przepisy wejdą w życie. Jak czytamy w rządowym komunikacie: "Znaczna część przepisów wejdzie w życie w terminach określonych w komunikatach ministra właściwego do spraw informatyzacji określających dzień wdrożenia poszczególnych rozwiązań technicznych".