REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Aplikacja mObywatel 2.0 dostanie mnóstwo nowych funkcji. W tym jedną zaskakującą

mObywatel 2.0 znacząco się zmieni. Rządowa aplikacja otrzyma kolejne funkcje i zakładki, które ułatwią wykonywanie podstawowych czynności, z którymi musimy się mierzyć na co dzień. Jedna z nich jest zaskakująca.

27.12.2023
10:50
Aplikacja mObywatel 2.0 dostanie mnóstwo nowych funkcji. W tym jedną zaskakującą
REKLAMA

Aplikacja mObywatel w wersji 2.0 ewoluuje i się rozwija. To dynamiczne narzędzie cyfrowe wzbogaca swoje możliwości - praktycznie każdego miesiąca wprowadzane są nowe funkcje lub pomocne zakładki.

REKLAMA

Wirtualny Asystent w mObywatelu

W aplikacji mObywatel 2.0 planowany jest inteligentny bot, który wykorzysta bazę artykułów z Gov.pl, zapewniając obszerną pomoc w odpowiedzi na pytania dotyczące usług administracyjnych.

Wirtualny asystent w aplikacji mObywatel 2.0 (fot. gov.pl)

Komunikacja z botem będzie odbywać się w formie pisemnej, a użytkownikom zostanie udostępniony limit 10 pytań w ramach jednej konwersacji. Projekt zakłada ochronę danych osobowych użytkowników, uniemożliwiając botowi dostęp do takich informacji.

Prawo Wykonywania Zawodu w mObywatelu

Dział Informatyki NIL zakończył prace nad systemem nowego Elektronicznego Prawa Wykonywania Zawodu (PWZ), który będzie widniał w aplikacji mObywatel. Ostatnim krokiem, który pozostaje do zrealizowania, jest sfinalizowanie przedsięwzięcia poprzez podpisanie rozporządzenia przez Ministra Zdrowia. Integracja nowego PWZ z aplikacją mObywatel, umożliwi lekarzom łatwiejszy dostęp i zarządzanie swoimi dokumentami zawodowymi za pomocą aplikacji mobilnej.

Po więcej zmian w aplikacjach, sprawdź te teksty na Spider's Web:

 mObywatel: zgłosisz nielegalne treści z sieci

W ramach aplikacji mObywatel 2.0 planowane jest wprowadzenie usługi umożliwiającej szybkie i łatwe zgłaszanie różnorodnych nielegalnych działań w internecie. Ta funkcja ma na celu umożliwienie użytkownikom zgłaszania wszelkiego rodzaju treści, które łamią obowiązujące przepisy prawne lub naruszają zasady bezpieczeństwa w sieci. Obecnie w sieci dostępna jest makieta funkcji. Dowiadujemy się z niej, że zgłaszać będziemy mogli treści związane z rasizmem, przemocą, ksenofobią i innymi podobnymi zachowaniami.

ePłatności

W aplikacji mObywatel planowana jest funkcja ePłatności, która umożliwi użytkownikom kontrolę nad zobowiązaniami finansowymi wystawionymi przez urzędy. Ta usługa pozwoli użytkownikom na przeglądanie aktualnych i zrealizowanych płatności oraz pobieranie potwierdzeń. Dodatkowo, ePłatności będą informować o nowych zobowiązaniach, a dzięki opcji BLIK, dokonywanie płatności będzie wyjątkowo proste. Na obecnym etapie, usługa działa w formie pilotażowej w niektórych urzędach.

Ulepszenie funkcji Bezpieczny Autobus

Wcześniej znany jako „Sprawdź Autobus”. Usługa umożliwiająca sprawdzenie ważności obowiązkowego badania technicznego, ubezpieczenia OC, statusu rejestracyjnego autobusu i jego danych technicznych. W nadchodzącej wersji, usługa ma być jeszcze prostsza, bo wprowadzona ma zostać opcja zrobienia zdjęcia rejestracji pojazdu - stąd będzie szybciej i łatwiej sprawdzić autobus.

REKLAMA

Zastrzeż numer PESEL

Opcja zastrzeżenia numeru PESEL jest już dostępna w aplikacji mObywatel 2.0, stąd trafiła ona na sam koniec listy. A dlatego znalazła się na niej? Bo dopiero od 1 czerwca 2024 roku zastrzeżenie numeru będzie przydatne, gdyż wtedy banki, firmy pożyczkowe czy operatorzy będą mieli obowiązek sprawdzania tej informacji. Nie jest tak, że teraz nie robią tego, bo im się nie chce. Nie robią, bo nie mają możliwości technicznych. "Integracja systemów informatycznych dopiero się rozpocznie" - informował Bartłomiej Drozd, ekspert serwisu ChronPESEL.pl.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA