REKLAMA

Zniszczą widok na pamiątkę po polskim wulkanie. Chcą postawić gigantyczny słup

Coraz częściej zwraca się uwagę na to, że maszty komórkowe bądź farmy fotowoltaiczne za bardzo mogą ingerować w cenne przyrodniczo tereny, zniechęcając w ten sposób do ich odwiedzania. Jednak nie tylko w taki sposób nowoczesność może zawłaszczać zielone tereny.

ostrzyca słup energetyczny
REKLAMA

Ostrzyca (501 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie Pogórza Kaczawskiego. Charakterystyczny kształt, przy zachowaniu wszelkich proporcji budzący skojarzenie z górą Fuji, to efekt tego, że wzniesienie jest nekiem. Czyli, jak wyjaśnia autor stronie poświęconej Krainie Wygasłych Wulkanów, fragmentem dawnego komina wulkanicznego.

Właśnie m.in. z tego powodu Kraina Wygasłych Wulkanów to bardzo intrygujące miejsce na mapie Polski. To część Dolnego Śląska pomiędzy Legnicą, Jelenią Górą i Strzegomiem, na której występują skały pochodzenia wulkanicznego.

REKLAMA

Odsłaniające się w niej skały wulkaniczne pochodzą z trzech okresów w przeszłości geologicznej. Najstarszy miał miejsce w najdawniejszych okresach ery paleozoicznej, 400–500 milionów lat temu i miał charakter wulkanizmu podmorskiego. Powstawały wówczas lawy bazaltowe, które w trakcie późniejszych procesów górotwórczych zmieniły się w skały zieleńcowe, zachowały jednak miejscami oryginalny wygląd, z charakterystyczną strukturą poduszkową.

- czytamy na stronie gorykaczawskie.pl.

Na wyjątkowy teren wkroczyć może jednak nowoczesność

Nie chodzi jednak ani o maszt, ani farmy fotowoltaiczne czy wiatrowe. Jak informuje wałbrzyska „Wyborcza” wielki słup energetyczny stanie pod Ostrzycą w Krainie Wygasłych Wulkanów. Na pole pod wzgórzem już wjechał ciężki sprzęt.

Mierząca 60 m konstrukcja ma być częścią przebiegającej przez 17 gmin linii elektroenergetycznej. Polskie Sieci Elektroenergetyczne tłumaczą, że inwestycja zapewni stabilność energetyczną dla województwa dolnośląskiego, a także ograniczy ryzyko awarii i przerw w dostawie prądu.

Dla ludzi tutaj oznacza to utratę niemal ikonicznego miejsca, symbolu tego miejsca. Na naszych oczach symbol tego miejsca będzie zniszczony. Dlatego dla ludzi to jest tak szokujące

– mówi Katarzyna Sielicka, dziennikarka prowadząca audycję "Wrzące Wulkany".

Okoliczni mieszkańcy zwracają uwagę, że o inwestycji nikt im nie mówił. I skarżą się, że choć Ostrzyca jest rezerwatem chronionym w ramach Natura 2000 to stawiane są wysokie obiekty, które „zasłonią walory krajobrazowe, wpłyną na estetykę i turystykę”.

Ktoś w Warszawie spojrzał na mapę, wziął linijkę, odmierzył i narysował sobie kropkę. A dla nas ta kropka znaczy tyle, że tracimy miejsce dla nas najważniejsze. Dlaczego przed Mont Everestem ktoś na przykład nie postawi sobie wiatraków? U nas właśnie to się dzieje

– barwnie podsumowuje Robert Maciąg, pisarz, edukator i promotor turystyki w regionie.

Skalę absurdu tej inwestycji pokazują wyliczenia Maciąga. Wybitność Ostrzycy wynosi 151 m, co oznacza, że 60 m słup będzie sięgał połowy jej wysokości.

Więcej na temat odkryć naukowych dotyczących życia na Ziemi przeczytasz na Spider's Web:

Według Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska sposób realizacji projektu pozwoli chronić „cenne pod względem przyrodniczym obszary”

Dla mieszkańców to wyjaśnienie jest niezrozumiałe, bo zaburzy się okoliczny krajobraz i w znacznej części utrudni podziwianie Ostrzycy z daleka.

I łatwo ich zrozumieć. Dostęp do prądu jest dziś czymś niezbędnym, a wszelkie awarie słusznie budzą złość, jednak mimo wszystko rodzi się pytanie, czy linia nie mogłaby przebiegać inaczej. Tym bardziej że mówimy o miejscu, które mówi nam mnóstwo o historii i przeszłości Ziemi.

Aktualizacja. Zamieszczamy stanowisko PSE:

REKLAMA

Projekt trasy linii został opracowany na podstawie wszechstronnej, szczegółowej analizy
uwarunkowań systemowych, otoczenia społecznego inwestycji oraz lokalnych warunków terenowych i
środowiskowych.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-03-27T18:42:43+01:00
Aktualizacja: 2025-03-27T14:54:23+01:00
Aktualizacja: 2025-03-27T14:46:30+01:00
Aktualizacja: 2025-03-27T09:39:05+01:00
Aktualizacja: 2025-03-27T06:03:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-26T16:33:07+01:00
Aktualizacja: 2025-03-26T14:37:09+01:00
Aktualizacja: 2025-03-26T12:27:29+01:00
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA