REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Oczy reniferów działają jak noktowizory. Te sztuczki pozwalają im przetrwać

Niebieskie oczy reniferów działają jak gogle noktowizyjne. To pomaga tym zwierzętom w znajdowaniu pożywienia zimą.

24.12.2023
8:09
Oczy reniferów działają jak noktowizory. Te sztuczki pozwalają im przetrwać
REKLAMA

Oczy reniferów zmieniają kolor, gdy nadchodzi zima. To pozwala tym zwierzętom na lepsze widzenie w zakresie promieniowania ultrafioletowego (UV). Dzięki temu mogą dostrzec w zaśnieżonym nocnym krajobrazie porosty stanowiące ich pożywienie.

REKLAMA

Niebieskie oczy reniferów

Renifery są jedynymi ssakami, o których wiadomo, że posiadają takie zdolności. Teraz naukowcy zbadali, jaki mechanizm powoduje, że oczy tych zwierząt zmieniają kolor w zależności od pory roku. W ciągu lata są złoto-pomarańczowe, a zimą stają się niebieskie.

Badanie wykazało, że zmiana koloru pomaga reniferom lepiej widzieć szczegóły w szczycie zimy, gdy tereny, na których żyją są pokryte jednolitą bielą. Oprócz tego inna barwa ich oczu pozwala również przepuszczać światło ultrafioletowe, co poprawia ich wzrok w nocy.

Naukowcy stwierdzili, że rodzi to dalsze pytania, ponieważ promienie słoneczne odbijające się od śniegu powodują, że gatunek ten pochłania dwa razy więcej światła UV ze względu na swój zaawansowany wzrok. Renifery żywią się szczególnym gatunkiem porostu o nazwie Cladonia rangiferina, często potocznie określanym jako mech renifera.

Więcej na temat środowiska naturalnego przeczytasz na Spider's Web:

Ta roślina jest niezbędna do przetrwania reniferów i tak naprawdę nie jest mchem, a rośnie w gąbczastych skupiskach na północnych szerokościach geograficznych. Do tej pory sądzono, że zdolność do wyraźnego widzenia nocą może być skutkiem mechanizmu adaptacyjnego reniferów. Miałby on pozwalać im na żerowanie na ich przysmaku. Jednak nigdy nie przeprowadzono badań, które by to potwierdzały.

Zespół naukowców z amerykańskiej uczelni Dartmouth College i szkockiego Uniwersytetu Św. Andrzeja przystąpił do badań w paśmie górskim Cairngorms w Szkocji. Badaniem kierowali prof. antropologii Nathaniel Dominy, dr Catherine Hobaiter i prof. Julie Harris.

Mech reniferowy

Naukowcy sfotografowali różne gatunki roślin w świetle UV. Dzięki temu odkryli, że różne ich rodzaje pochłaniają lub odbijają światło w odmienny sposób. Sam „mech reniferowy" silnie pochłania światło.

Jak powiedziała dr Hobaiter:

Dla naszych oczu podobnie jak dla większości ssaków blade porosty na białym śniegu są niezwykle trudne do zauważenia. Ale dla oczu reniferów gatunki, którymi muszą się żywić, wyróżniałyby się jako ciemne plamy w znacznie bardziej odblaskowym śnieżnym krajobrazie. Jedną z niesamowitych rzeczy w Szkocji jest to, że jest ona gospodarzem dla ponad 1500 różnych gatunków, a Cairngorms jest domem dla lokalnego stada reniferów.

REKLAMA

Jeśli spojrzeć na to zagadnienie z punktu natury i przystosowania reniferów do środowiska naturalnego, wydaje się ono jak najbardziej sensowne. Każde zwierze korzysta z tego, że może znaleźć niezbędne pożywienie jak najbliżej miejsca swojego bytowania.

Długie wędrówki w wymagającym klimacie prowadzą do nadmiernego zużycia energii. Zdolność do zobaczenia z daleka roślin, którymi się żywią, daje im dużą korzyść. Pozwala na oszczędzanie energii i jednocześnie obniża ilość kalorii, jaką muszą dostarczyć organizmowi, by przetrwać.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA