REKLAMA

Ile głów ma rozgwiazda? Odpowiedź może was zaskoczyć

Rozgwiazdy to niesamowite organizmy, które właśnie zadziwiły naukowców. Okazało się bowiem, że zwierzęta są niczym mityczne smoki. Dlaczego? Ponieważ mają wiele głów. Dotychczas panował pogląd, że stworzenia te zamiast jednej głowy, jak to zwykle bywa, posiadają obszary przypominające głowę na każdej ze swoich kończyn.

rozgwiazda
REKLAMA

Jak twierdzą badacze, tajemnica głowy rozgwiazdy to zagadka, która czekała na rozwikłanie przez całe stulecia i jest niemal tak stara jak cała zoologia.

REKLAMA

Ptaki, ryby, ssaki, ale nie rozgwiazdy!

Ogromna większość zwierząt - począwszy od owadów, przez gady, ptaki, ryby, aż po ssaki, do których należymy oczywiście także my, ludzie - posiada tak zwaną symetrię dwustronną ciała. Oznacza to po prostu, że nasze ciała są symetryczne wzdłuż linii prowadzonej przez środek naszych organizmów. To cecha, która wydaje się nam jak najbardziej naturalna i zwyczajna. Symetria dwustronna, najczęściej spotykana w przyrodzie, pozwala każdemu na pierwszy rzut oka zidentyfikować położenie głowy, tułowia, kończyn i innych części ciała większości organizmów.

Więcej o najnowszych odkryciach przeczytasz na Spider's Web:

Nawiasem mówiąc, jak twierdzi główny autor badania, doktorant Uniwersytetu, Stanforda Laurent Formery, to właśnie ona może być główną przyczyną, dlaczego tak wiele czasu zajęło nam rozwikłanie tego, ile tak naprawdę głów mają rozgwiazdy. Te organizmy z pięcioma kończynami nie mają symetrii dwustronnej, a zamiast tego ich ciała charakteryzują się tak zwaną pięciokrotną symetrię promieniową.

Wszystkie zwierzęta posiadają swój specyficzny kod genetyczny, który rozwija się i aktywuje różne regiony w miarę ich rozwoju, prowadząc do wykształcenia się odnóży, głowy itd. Nie inaczej jest w przypadku rozgwiazd, które wbrew pozorom, pod względem genetycznym mają więcej wspólnego z gatunkiem ludzkim, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

To właśnie owe genetyczne podobieństwa badali wspomniany doktorant Formery i jego koledzy oraz koleżanki z zespołu badawczego. Jak mówi naukowiec:

Przez bardzo długi czas mieliśmy dostęp tylko do anatomii i morfologii rozgwiazd. Nie są one zbyt pomocne, gdy patrzy się na gwiazdę morską. Od niedawna możemy zignorować morfologię i skupić się na molekularnych aspektach rozwoju. Nikt z nas tak naprawdę nie przewidział tego, zanim uzyskaliśmy dostęp do tych danych.

Naukowcy przeanalizowali różne geny w poszczególnych kończynach rozgwiazdy. Początkowo spodziewali się znaleźć kilka genów przypominających głowę i kilka przypominających tułów - podobnie jak ma to miejsce u większości zwierząt. Zamiast tego jednak okazało się, że we wszystkich miejscach natrafili oni głównie na geny przypominające te odpowiedzialne za głowę.

Co dalej?

Geny typowo związane z tułowiem zwierzęcia były nieobecne u badanych rozgwiazd. Tak naprawdę cały plan ciała rozgwiazdy jest w przybliżeniu równoważny temu, czym u innych zwierząt jest głowa.

REKLAMA

Co dalej w związku z tym osobliwym odkryciem? Jak twierdzi Formery, on i jego zespół nie mogą doczekać się kolejnych badań, w których mają zamiar przeprowadzić dalszą analizę rozgwiazd.

Tym razem celem będzie ustalenie, czy wiele głów tego zwierzęcia może również zawierać wiele mózgów. Według obecnych podręczników rozgwiazdy mają bardzo prosty układ nerwowy i w zasadzie nie posiadają mózgu jako takiego. Jednak badacze natrafili na przesłanki, według których niektóre z genów odpowiedzialnych za rozwój układu nerwowego rozgwiazdy morskiej są również genami, które są zaangażowane w rozwój naszego mózgu. Jeśli więc rzeczywiście rozgwiazdy mają geny podobne do tych, które pomagają w rozwoju mózgu u ludzi, to może to prowadzić do bardzo ciekawych wniosków w przyszłości.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA