REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Przydomowe wiatraki będą miały dofinansowanie. Jest ważna decyzja rządu

Nadciąga rewolucja w wiatrakach. Już wkrótce niemal każdy będzie mógł produkować własną, zieloną energię elektryczną z wiatru. I nie będzie do tego potrzeba wielkich farm wiatrowych ani drogich inwestycji. Wystarczy mały wiatrak przydomowy, który można zamontować na dachu, słupie lub nawet na balkonie. To coraz ciekawszy pomysł na obniżenie rachunków za prąd, zadbanie o środowisko i niezależność energetyczną. 

31.01.2024
13:37
farma wiatrowa
REKLAMA

Co ważne, wkrótce będzie można dostać dofinansowanie na budowę takiego wiatraka. Informację tę potwierdziła minister środowiska. To z pewnością uczyni rozwiązanie jeszcze atrakcyjniejszym.

REKLAMA

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w "Popołudniowej rozmowie" w RMF FM powiedziała, że Polska wystąpiła już o środki z programów europejskich, np. Funduszu Modernizacyjnego, na małe wiatraki przydomowe.

To są malutkie instalacje, które mogą wypełniać docelowo podobną rolę, jaką wypełniają przydomowe instalacje fotowoltaiczne. To nie jest głośna instalacja, niegenerująca uciążliwości. Mniej więcej na poziomie pompy ciepła 

- powiedziała Paulina Hennig-Kloska.

Więcej o przydomowych wiatrakach przeczytasz na Spider`s Web:

Przydomowe elektrownie wiatrowe z dofinansowaniem

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przymierza się do wprowadzenia dotacji na małe, przydomowe elektrownie wiatrowe. Albo zostaną one włączone do kolejnej edycji programu Mój Prąd, albo powstanie w związku z nimi nowy, osobny program dotacyjny.

Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski zapowiedział, że fundusz rozważa rozszerzenie programu Mój Prąd o dotacje do małych, przydomowych elektrowni wiatrowych. Jak zaznaczył, małe przydomowe wiatraki kosztują obecnie około 40-50 tys. zł w zależności od producenta i mocy instalacji, więc fundusz będzie analizować, czy dołożyć do nich dofinansowanie. Alternatywnym rozwiązaniem może być stworzenie osobnego programu dla małych, przydomowych elektrowni wiatrowych, aby nie komplikować Mojego Prądu.

Jak działają małe wiatraki przydomowe?

Małe wiatraki przydomowe to urządzenia, które wykorzystują siłę wiatru do napędzania generatora elektrycznego. Zazwyczaj składają się z wirnika z łopatami, osi, łożyska, regulatora napięcia, akumulatora i przetwornicy. Wirnik obraca się pod wpływem wiatru, a jego ruch jest przekazywany do generatora, który wytwarza prąd stały. Następnie prąd ten jest kierowany do akumulatora, gdzie jest magazynowany, lub do przetwornicy, która zmienia go na prąd zmienny, zgodny z parametrami sieci energetycznej.

W zależności od potrzeb, mały wiatrak przydomowy może zasilać tylko niektóre urządzenia w domu, lub całe gospodarstwo domowe. Może też pracować w trybie hybrydowym, łącząc się z innymi źródłami energii odnawialnej, np. panelami fotowoltaicznymi.

Ile kosztują małe wiatraki przydomowe?

Cena małego wiatraka przydomowego zależy od jego mocy, konstrukcji, jakości i producenta. Na rynku można znaleźć urządzenia o mocy od kilkuset watów do kilkunastu kilowatów, w cenie od kilku tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przykładowo, mały wiatrak o mocy 500 W, który może zasilać np. oświetlenie i telewizor, kosztuje ponad 1000 zł.

Natomiast wiatrak o mocy 5 kW, który może pokryć zapotrzebowanie na prąd typowego domu jednorodzinnego, kosztuje około 40 tys. zł. Do tego trzeba doliczyć koszty montażu, podłączenia i ewentualnych formalności.

Przydomowe elektrownie wiatrowe a prawo

REKLAMA

W przypadku montażu turbiny wiatrowej bezpośrednio do konstrukcji nośnej budynku nie musimy zabiegać o dodatkowe zezwolenia. Podobnie jest, jeżeli chodzi o sam proces produkowania energii elektrycznej - wytwarzając ją na własny użytek nie musimy spełniać osobnych wymogów prawnych.

W przypadku, gdy planujemy postawienie masztu elektrowni wiatrowej na oddzielnym fundamencie, należy upewnić się, że nie wystaje on trzy metry ponad dach naszego domu. Jeżeli wysokość konstrukcji przekroczy ten poziom, elektrownia wiatrowa traktowana jest wtedy jako obiekt budowlany. W takiej sytuacji jesteśmy zmuszeni do uzyskania stosowanych pozwoleń na jej budowę oraz użytkowanie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA