REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Ta turbina wiatrowa ma zmieść fotowoltaikę z planszy. Nada się do miasta

Wiatr jest jednym z najczystszych i najtańszych źródeł energii odnawialnej, ale jego wykorzystanie w mieście jest ograniczone przez kilka czynników. Wiatr między budynkami jest nieregularny, zmienny i pochodzi z różnych kierunków, co utrudnia instalację tradycyjnych turbin wiatrowych, które wymagają stałego i jednokierunkowego przepływu powietrza. Ponadto tradycyjne turbiny wiatrowe są duże, głośne i drogie, co sprawia, że są niepraktyczne i nieestetyczne dla mieszkańców miast.

29.12.2023
14:02
Ta turbina wiatrowa ma zmieść fotowoltaikę z planszy. Nada się do miasta
REKLAMA

Jednak dwóch studentów z Lancaster University w Wielkiej Brytanii, Nicolas Orellana i Yaseen Noorani, wymyśliło rozwiązanie tego problemu. Stworzyli O-Wind Turbine, innowacyjną turbinę wiatrową, która jest w stanie generować energię elektryczną z wiatru z dowolnego kierunku (pionowego, poziomego i ukośnego), co czyni ją pierwszą technologią zdolną do stawienia czoła turbulentnym wiatrom na fasadach budynków.

REKLAMA

Więcej ciekawych nowości dotyczących energii z wiatru znajdziesz na Spider`s Web:

Pomysł z Marsa

Za swój pomysł konstruktorzy otrzymali Nagrodę Jamesa Dysona, prestiżową międzynarodową nagrodę w dziedzinie projektowania, która celebruje, stanowi zachętę i inspiruje twórców nowych pomysłów w rozwiązywaniu problemów.

Twórcy zainteresowali się wyzwaniem, jakim jest wielokierunkowy wiatr, po przestudiowaniu należącego do NASA łazika Mars Tumbleweed Rover - nadmuchiwanej piłki zaprojektowanej do samodzielnego poruszania się po powierzchni Marsa.

Jak działa O-Wind Turbine?

Tradycyjne turbiny wiatrowe wychwytują tylko wiatr poruszający się w jednym kierunku. To sprawia, że ​​są bardzo nieefektywne w miastach, w których budynki powodują, że wiatr jest nieprzewidywalny i wielokierunkowy.

Yaseen Noorani i Nicolas Orellana z O-Wind Turbine.

O-Wind Turbine nie wygląda jednak jak tradycyjny wiatrak. To kula o średnicy 25 cm z otworami wentylacyjnymi, które umożliwiają przepływ wiatru z dowolnego kierunku. Wiatr powoduje, że kula wiruje wokół ustalonej osi, która jest podłączona do generatora wytwarzającego energię elektryczną.

O-Wind Turbine jest prosta w montażu i konserwacji, a także tania i cicha w działaniu. Może być łatwo zamontowana na balkonach, dachach lub elewacjach budynków, gdzie wiatr wieje najmocniej. Może również być używana w innych miejscach, gdzie wiatr jest nieregularny, takich jak obszary górskie, nadmorskie lub wiejskie.

Zdaniem twórców turbina O-Wind może być nawet 700 proc. wydajniejsza niż panel solarny zajmujący tę samą powierzchnię.

Jakie są plany na przyszłość O-Wind Turbine?

REKLAMA

O-Wind Turbine jest obecnie w fazie prototypu i testowania. Twórcy turbiny planują dalsze badania i rozwój, aby udoskonalić jej wydajność, wytrzymałość i estetykę. Nawiązali współpracę z partnerami przemysłowymi i akademickimi, aby sfinansować produkcję i rozwój swojego pomysłu. Ich celem jest wprowadzenie O-Wind Turbine na rynek w 2024 r. i uczynienie jej dostępną dla zwłaszcza dla mieszkańców miast, którzy chcą korzystać z energii wiatru w sposób prosty i efektywny.

O-Wind Turbine jest przykładem, jak młodzi projektanci mogą wykorzystać swoją kreatywność i umiejętności, aby stworzyć rozwiązania, które mają realny wpływ na świat. Jest to również dowód na to, że energia wiatrowa ma ogromny potencjał, który można wykorzystać w różnych warunkach i skalach. O-Wind Turbine pokazuje, że wiatr jest nie tylko siłą natury, ale także źródłem inspiracji i innowacji.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA