REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Ogromna planetoida 2008 OS7 zbliża się do Ziemi. Ma wielkość stadionu sportowego

W najbliższych dniach nasza planeta będzie miała kilka bliskich spotkań z planetoidami, które zagrażają jej bezpieczeństwu. Jedna z nich, o nazwie 2008 OS7, jest tak duża, że mogłaby pomieścić cały stadion sportowy. Czy powinniśmy się bać tego niebezpiecznego gościa z kosmosu?

30.01.2024
10:17
Ogromna planetoida 2008 OS7 zbliża się do Ziemi. Ma wielkość stadionu sportowego
REKLAMA

Planetoida 2008 OS7 została odkryta w 2008 r. przez program Catalina Sky Survey, który zajmuje się poszukiwaniem i śledzeniem obiektów bliskich Ziemi (NEO). Obiekty te to planetroidy i komety, które mogą zbliżyć się do naszej planety na odległość mniejszą niż 7,5 miliona kilometrów. Niektóre z nich są uznawane za potencjalnie niebezpieczne planetoidy (PHA), jeśli mają średnicę większą niż 140 m i zbliżają się na odległość mniejszą niż 19,5 razy odległość Ziemi od Księżyca.

REKLAMA

Planetoida 2008 OS7 należy do grupy PHA, ponieważ ma średnicę około 270 m i zbliży się do Ziemi na odległość około 2,8 miliona kilometrów, czyli około 7 razy odległość Ziemi od Księżyca.

Więcej ciekawych informacji o planetoidach znajdziesz na Spider's Web:

Czy planetoida 2008 OS7 może uderzyć w Ziemię?

Na szczęście nie. Według NASA planetoida 2008 OS7 nie stanowi zagrożenia dla naszej planety i nie ma szans na kolizję z nią. NASA stale monitoruje ruch planetoid i komety i oblicza ich orbity, aby przewidywać ich przyszłe położenie i możliwe zderzenia. Jeśli taka sytuacja by się zdarzyła, NASA podjęłaby odpowiednie kroki, aby ostrzec ludzi i podjąć działania zapobiegawcze.

Jednak nie oznacza to, że możemy być całkowicie spokojni. W kosmosie jest wiele innych obiektów, które mogą stanowić zagrożenie dla Ziemi, a nie wszystkie z nich są dobrze znane i śledzone. Dlatego ważne jest, aby wspierać badania i obserwacje astronomiczne, które mogą pomóc nam lepiej zrozumieć i chronić nasz dom planetarny.

Kiedy i jak można zobaczyć planetoidę 2008 OS7?

Planetoida 2008 OS7 zbliży się do Ziemi najbardziej w piątek, 2 lutego 2024 r., o godzinie 15:41 czasu polskiego. Niestety, nie będzie ona widoczna gołym okiem, ponieważ jest zbyt mała i zbyt daleko. Aby ją zobaczyć, potrzebny będzie duży teleskop o średnicy co najmniej 20 cm. Jeśli nie masz takiego sprzętu, możesz spróbować znaleźć jakieś obserwatorium astronomiczne lub klub astronomiczny w swojej okolicy, które mogą zorganizować publiczne pokazy planetoidy.

Jeśli nie uda Ci się zobaczyć planetoidy 2008 OS7 na żywo, możesz śledzić jej ruch na stronie internetowej NASA Asteroid Watch, która pokazuje następne pięć zbliżeń planetoid do Ziemi. Strona ta zawiera datę, średnicę, odległość i prędkość każdej planetoidy, a także link do symulacji jej orbity. Możesz również zobaczyć aktualne i archiwalne zdjęcia planetoid wykonane przez sondy kosmiczne lub teleskopy naziemne.

Jakie byłyby skutki zderzenia z planetoidą 2008 OS7?

Skutki uderzenia w Ziemię planetoidy 2008 OS7 byłyby katastrofalne dla życia na naszej planecie. Według szacunków planetoida ta ma średnicę około 270 m i masę około 60 mln t. Jeśli uderzyłaby w Ziemię z prędkością około 18 km/s, wyzwoliłaby energię równą około 800 megatonom trotylu, czyli około 15 razy więcej niż najpotężniejsza bomba atomowa w historii.

Taka eksplozja spowodowałaby ogromne zniszczenia w promieniu kilkuset kilometrów, a także wytworzyłaby ogromną ilość pyłu i dymu, która zasłoniłaby słońce i obniżyła temperaturę na całym świecie. Możliwe byłoby również wywołanie trzęsień ziemi, tsunami, pożarów, kwaśnych deszczy i innych kataklizmów. W skrajnym przypadku, uderzenie takiej asteroidy mogłoby doprowadzić do wymierania wielu gatunków i zagrozić przetrwaniu ludzkości.

Dlaczego warto obserwować planetoidy?

Planetoidy są cennym źródłem informacji o historii i ewolucji naszego układu słonecznego. Są to pozostałości po formowaniu się planet ponad 4,5 mld lat temu, kiedy to wielka chmura gazu i pyłu zawaliła się pod wpływem własnej grawitacji i utworzyła słońce i planety. Większość materii skupiła się w centrum chmury i utworzyła słońce, a reszta złączyła się w planety. Jednak nie wszystko zostało zużyte w tym procesie. Niektóre fragmenty pozostały nieskonsolidowane i krążą wokół słońca jako planetoidy.

REKLAMA

Planetoidy mają różne rozmiary, kształty i składy. Nie są to idealne kule, jak planety, ale mają nierówne i nieregularne kształty. Większość z nich składa się z różnych rodzajów skał, ale niektóre mają gliny lub metale, takie jak nikiel i żelazo. Badając planetoidy, możemy dowiedzieć się więcej o tym, jak powstały planety i jakie warunki panowały w początkowych etapach układu słonecznego.

Planetoidy mogą być również potencjalnym źródłem zasobów naturalnych, które mogą być wykorzystane do celów naukowych, przemysłowych lub eksploracyjnych. Niektóre planetoidy mogą zawierać metale szlachetne, takie jak złoto, platyna czy pallad, które są rzadkie i cenne na Ziemi. Inne mogą zawierać wodę, która może być użyta do produkcji paliwa rakietowego lub do podtrzymywania życia w kosmosie. Możliwość wydobycia i transportu tych zasobów z planetoid może otworzyć nowe możliwości dla rozwoju i odkryć kosmicznych.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA