REKLAMA

Kosmiczny skarb wart biliardy. NASA potwierdziła, że poleci zbadać wielki skład złota

Czy wiesz, że w kosmosie istnieje obiekt, który jest warty więcej niż cała gospodarka świata? To planetoida Psyche 16, która składa się prawie w całości z metali szlachetnych. NASA potwierdziła właśnie, że jeszcze w 2023 roku planuje wysłać sondę, która zbada tę niezwykłą skałę. Oto co wiemy o tej misji i o samej planetoidzie.

07.06.2023 16.08
Planetoida Psyche 16
REKLAMA

Złoto od zawsze rozbudza wyobraźnię człowieka. Od niepamiętnych czasów kojarzy się z bogactwem i wielkimi pieniędzmi. Na Ziemi jest to raczej rzadki metal, ale w kosmosie są miejsca, gdzie jest go pod dostatkiem. Najwięcej złota w Układzie Słonecznym znajduje się, co dla wielu może być zaskakujące, na planetoidzie Psyche 16. Jej właściciel stałby się najbogatszym człowiekiem w historii.

Planetoida Psyche 16 jest jedną z większych planetoid z pasa głównego, który rozciąga się pomiędzy Marsem a Jowiszem. Ma ona średnicę około 279 kilometrów i masę około 2,7 x 10^19 kilogramów. Jest to planetoida metaliczna, co oznacza, że składa się głównie z żelaza i niklu, a także zawiera złoto, platynę i inne cenne metale. 

REKLAMA

Według niektórych szacunków, wartość surowców znajdujących się na tej planetoidzie może wynosić nawet 37 biliardów złotych! To trudna do wyobrażenia kwota, ale podpowiadamy, że jeden biliard to milion miliardów.

Zdjęcie Psyche 16

Ile złota jest na Psyche 16?

Ile złota jest na tej wyjątkowej planetoidzie? Nie ma dokładnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ nie znamy dokładnego składu chemicznego planetoidy Psyche 16. Jeśli założyć, że złoto stanowi 1 proc. masy planetoidy, co jest optymistycznym założeniem, to oznaczałoby to, że na planetoidzie znajduje się około 2,7 x 10^17 kilogramów złota. To równowartość około 14 miliardów ton złota, czyli ponad milion razy więcej niż cała ilość złota wydobyta w historii ludzkości!

Planetoida Psyche 16 została odkryta przez włoskiego astronoma Annibale de Gasparisa w 1852 roku. Nazwała ją na cześć jednej z nimf greckich - Psyche. Nie wiadomo dokładnie, jak powstała ta planetoida, ale jedna z hipotez zakłada, że jest ona pozostałością po jądrze jakiejś większej planety, która została rozbita przez kolizje z innymi obiektami we wczesnym okresie istnienia Układu Słonecznego.

Ilustracja przedstawiająca możliwy wygląd planetoidy Psyche 16

Dlaczego NASA chce zbadać planetoidę Psyche 16?

NASA od dawna interesuje się planetoidą Psyche 16, ponieważ jest ona unikalnym obiektem w Układzie Słonecznym. Nie ma żadnej innej znanej planetoidy o takim składzie i właściwościach. Badanie tej planetoidy może pomóc naukowcom lepiej zrozumieć procesy formowania się planet i ewolucji Układu Słonecznego. Może też dostarczyć cennych informacji o pochodzeniu metali na Ziemi i o możliwościach wykorzystania zasobów kosmicznych w przyszłości.

W 2017 roku NASA wybrała misję Psyche jako jedną z dwóch finalistek programu Discovery, który finansuje niskobudżetowe misje naukowe do różnych celów w Układzie Słonecznym. Misja Psyche ma kosztować około 1,2 miliarda dolarów i ma być realizowana we współpracy z firmą SpaceX Elona Muska, która dostarczy rakietę Falcon Heavy do wyniesienia sondy w przestrzeń kosmiczną.

Sonda, która zbada planetoidę Psyche 16

Kiedy startuje misja Psyche?

REKLAMA

Misja Psyche ma wystartować w październiku 2023 roku z Przylądka Canaveral na Florydzie. Sonda będzie ważyć około 2,6 tony i będzie wyposażona w trzy instrumenty naukowe: magnetometr do pomiaru pola magnetycznego planetoidy, spektrometr do analizy składu chemicznego powierzchni i kamerę do tworzenia map topograficznych i kolorowych obrazów.

Sonda będzie podróżować przez kosmos przez sześć lat, wykorzystując asystę grawitacyjną Marsa w 2026 roku, aby zwiększyć swoją prędkość i skrócić drogę do celu. W sierpniu 2029 roku sonda dotrze do orbity wokół planetoidy Psyche 16 i rozpocznie swoje badania. Planuje się, że misja potrwa około 21 miesięcy i zakończy się w maju 2031 roku.

Misja Psyche jest więc nie tylko fascynującą przygodą kosmiczną, ale też ważnym krokiem w poszerzaniu naszej wiedzy o naszym własnym domu w kosmosie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA