REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka /
  3. Technologie
  4. Ekologia /
  5. Sprzęt

Zbudowali kamerę, która widzi jak zwierzęta. Tak wygląda świat ich oczami

Nowy system kamer jest w stanie uchwycić świat oczami zwierząt. Naukowcy mówią o 90-procentowej dokładności odwzorowania.

25.01.2024
9:48
Zbudowali kamerę, która widzi jak zwierzęta. Tak wygląda świat ich oczami
REKLAMA

Niektóre zwierzęta potrafią widzieć w zakresie ultrafioletu (UV), który jest poza zasięgiem ludzkiego wzroku. Wynika to z unikalnej budowy i możliwości ich oczu.

REKLAMA

Jak zwierzęta widzą świat?

Naukowcy z University of Sussex w Wielkiej Brytanii i Hanley Color Lab na Uniwersytecie George’a Masona w USA stworzyli technologię, która może zrewolucjonizować nasze pojęcie o tym, jak zwierzęta widzą świat. Przedsięwzięcie nie ma na celu tylko zobaczenie tego, co mogą zobaczyć zwierzęta. Badacze stoją na stanowisku, że rekonstruując kolory widziane przez zwierzęta, możemy lepiej zrozumieć, w jaki sposób się komunikują i poruszają po swoim otoczeniu.

O najnowszych osiągnięciach naukowych przeczytasz więcej na Spider's Web:

Dotychczas istniały bardziej tradycyjne metody, dzięki którym naukowcy starali się uzyskać wgląd w rzeczywistość zwierzęcej percepcji wzrokowej. Były one jednak czasochłonne i wymagały określonych warunków oświetleniowych. Nie były też w stanie rejestrować ruchomych obrazów.

Aby przezwyciężyć te ograniczenia, zespół badawczy opracował nowatorską kamerę i obsługujący ją system oprogramowania. Dzięki temu możliwe stało się rejestrowanie filmów, które oddają to, jak działają oczy niektórych gatunków. Nagrania przedstawiają ruchome obiekty w naturalnych warunkach oświetleniowych. To niezwykły postęp w porównaniu z środkami, jakie były do dyspozycji naukowców dotychczas.

Nowy kamera jest w stanie rejestrować wideo w czterech kanałach: niebieskim, zielonym, czerwonym i UV. Zarejestrowane dane mogą być przetwarzane w celu uzyskania dokładnego obrazu tego, jak zwierzęta postrzegają te zakresy. W rezultacie okazało się, że system przewiduje je z imponującą dokładnością ponad 92 proc. w porównaniu z wcześniej stosowanymi metodami.

Skutki powstania tej technologii mogą być dalekosiężne. Po pierwsze, filmowcy będą mogli teraz tworzyć dynamiczne i dokładne nagrania odwzorowujące to, jak zwierzęta widzą świat. Po drugie, naukowcy zyskają niedostępne do tej pory narzędzie, które może przyczynić się do lepszego zrozumienia zachowań i komunikacji zwierząt.

Wszystko to przy użyciu powszechnie dostępnych kamer i druku 3D

Co ciekawe, cały system został stworzony z dostępnych na rynku kamer umieszczonych w specjalnej, modułowej obudowie. Żeby ją zbudować, badacze posłużyli się technologią druku 3D. Oprogramowanie służące do jej obsługi jest typu open-source. To oznacza, że inni naukowcy mogą swobodnie je wykorzystywać i wprowadzać do niego udoskonalenia, przyczyniając się do rozwoju technologii w przyszłości.

REKLAMA

Jak powiedział jeden z autorów badania Daniel Hanley z wydziału biologii na Uniwersytecie George’a Masona:

Od dawna fascynował nas sposób, w jaki zwierzęta postrzegają świat. Nowoczesne techniki sensoryczne pozwalają wnioskować, jak statyczne sceny mogą wyglądać dla zwierzęcia; jednak zwierzęta często podejmują kluczowe decyzje dotyczące ruchomych celów. Tutaj przedstawiamy narzędzia sprzętowe i programowe dla ekologów i filmowców, które mogą rejestrować i wyświetlać kolory postrzegane przez zwierzęta w ruchu. To niezwykłe osiągnięcie stanowi znaczący krok naprzód w naszej zdolności do zrozumienia i docenienia bogatych i różnorodnych doświadczeń wizualnych królestwa zwierząt.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA