REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Elektrownia jądrowa w Polsce będzie potrzebować tysięcy specjalistów. Te zawody zyskają na wartości

Energetyka jądrowa to kierunek, który przebojem wdarł się na polskie uczelnie. Budowa elektrowni jądrowej stworzy w Polsce tysiące nowych miejsc pracy. Pilnie potrzeba specjalistów.

19.01.2024
6:00
Elektrownia jądrowa w Polsce będzie potrzebować tysięcy specjalistów. Te zawody zyskają na wartości
REKLAMA

Energetyka jądrowa to jedna z najbardziej obiecujących i zaawansowanych technologii wytwarzania energii elektrycznej. Jest bezemisyjna, stabilna i niezależna od warunków pogodowych. Wiele krajów na świecie korzysta z atomu do zaspokajania swoich potrzeb energetycznych, a Polska ma ambitne plany, by dołączyć do tego grona.

REKLAMA

Jednak aby zrealizować te plany, potrzebni są wykwalifikowani specjaliści, którzy będą projektować, budować i obsługiwać elektrownie jądrowe. Dlatego coraz więcej polskich uczelni uruchamia lub reaktywuje kierunek studiów związany z energetyką jądrową.

Energetyka jądrowa na kolejnej uczelni

Energetyka jądrowa to studia o profilu ogólnoakademickim, które na Politechnice Śląskiej rozpoczną się w marcu. To kolejna polska uczelnia, która wprowadza ten kierunek do swojej oferty. Na uczelni odbyły się także Dni Otwarte Energetyki Jądrowej, które były okazją dla kandydatów do spotkania przedstawicieli wielu instytucji, firm i ekspertów z branży atomowej.

W wydarzeniu wziął udział między innymi prof. Wacław Gudowski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, doradca Orlen Synthos Green Energy, naukowiec związany od wielu lat z Królewską Politechniką Sztokholmską, który przekonuje do studiowania energetyki jądrowej.  

Dostęp do relatywnie taniej energii, to jest podstawa dobrobytu dzisiejszego społeczeństwa, dodatkowo produkcja tej energii powinna być bezemisyjna, czyli nie zatruwać otaczającego środowiska. Polska nie ma innej opcji niż rozwinięcie energetyki jądrowej. Z energetyką jądrową jest związany strach przed radioaktywnością, która tak, jak temperatura jeśli jest utrzymywana na odpowiednim poziomie nie jest szkodliwa. Musimy rozmawiać o energetyce jądrowej zawsze w kontekście zysków i ryzyka

- powiedział profesor Gudowski.

Więcej ważnych informacji o elektrowni jądrowej w Polsce przeczytasz na Spider`s Web:

Tysiące ofert pracy

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce powinna rozpocząć eksploatację w 2033 r. Ma powstać także sieć małych reaktorów modułowych stąd zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie jest spore.  

Do obsługi jednej elektrowni jądrowej o mocy około 6 GW potrzebnych będzie około 1000 specjalistów, w tym inżynierów i techników. W związku z budową i funkcjonowaniem elektrowni jądrowych w Polsce w ciągu 50 lat pracy reaktorów powstanie od 26,4 tys. do 39,6 tys. miejsc pracy.

Serwis Mapa Karier przedstawia 15 nowych zawodów przyszłości, które związane będą z elektrownią jądrową w Polsce. Wśród nich są specjalista pomiarów reaktorowych, operator reaktora jądrowego, czy specjalista gospodarki odpadami promieniotwórczymi.

Kadry w zakresie energetyki jądrowej są bardzo potrzebne. My jako dozór jądrowy planujemy zatrudnić ponad stu nowych pracowników. Inwestorzy także potrzebują pracowników, powstanie wiele nowych etatów w związku z inwestycjami w małe reaktory modułowe i dodatkowymi programami jądrowymi, które są rozwijane w Polsce

- podkreślił Marcin Dąbrowski, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Jądrowego Państwowej Agencji Atomistyki.

Studia na kierunku Energetyka jądrowa dają możliwość doskonalenia umiejętności i poszerzania wiedzy w obszarach związanych z fizyką i chemią jądrową, konstrukcją i eksploatacją współczesnych reaktorów jądrowych, bezpieczeństwem jądrowym, inżynierią materiałową oraz jądrowym cyklem paliwowym.

Dlaczego Polska potrzebuje elektrowni jądrowych?

Polska jest jednym z nielicznych państw Europy, które nie posiada własnej elektrowni jądrowej, mimo że w promieniu zaledwie 300 km od naszych granic znajdziemy aż 22 jądrowe bloki energetyczne. W dzisiejszych czasach energetyka jądrowa jest stabilnym źródłem energii elektrycznej, z którego korzystają największe gospodarki na świecie.

Polska potrzebuje elektrowni jądrowych z kilku powodów. Po pierwsze, aby spełnić unijne wymogi dotyczące redukcji emisji dwutlenku węgla i walki ze zmianami klimatu. Obecnie ponad 70 proc. naszej energii pochodzi z węgla, co jest nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale też coraz droższe i mniej konkurencyjne. Energetyka jądrowa jest jednym z niewielu źródeł energii, które nie emitują CO2 i mogą zapewnić dużą moc z małej powierzchni.

Po drugie, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikację źródeł energii. Polska jest uzależniona od importu gazu i ropy z Rosji, co stanowi zagrożenie dla naszej suwerenności i stabilności. Energetyka jądrowa pozwoli nam zmniejszyć tę zależność i zwiększyć naszą niezawodność energetyczną. Ponadto elektrownie jądrowe są odporne na wahania cen surowców i mogą pracować przez wiele lat bez konieczności modernizacji.

Po trzecie, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Polska jest krajem o dynamicznym rozwoju gospodarczym i społecznym, co wiąże się z większym zapotrzebowaniem na energię. Szacuje się, że do 2040 roku zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie o ponad 50%. Energetyka jądrowa jest w stanie dostarczyć dużą ilość energii na stałym poziomie, niezależnie od pory dnia i roku.

Gdzie i kiedy powstanie pierwsza polska elektrownia jądrowa?

Pierwsza polska elektrownia jądrowa ma powstać na Pomorzu, w gminie Choczewo, w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, choć wczoraj gruchnęła wieść o możliwej zmianie lokalizacji na Żarnowiec. Decyzja o ustaleniu lokalizacji została wydana przez wojewodę pomorskiego w październiku 2023 r., po wieloletnich badaniach i konsultacjach społecznych. Lokalizacja ta spełnia wszystkie wymagania środowiskowe i techniczne dla tego typu obiektów jądrowych na świecie.

Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce jest realizowana przez państwową spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), która podpisała umowę z amerykańskimi koncernami Westinghouse i Bechtel na dostawę technologii i usług inżynieryjnych. Elektrownia ma składać się z sześciu reaktorów wodnych ciśnieniowych typu AP1000 o mocy 1150 MW każdy. Pierwszy reaktor ma zostać uruchomiony w 2033 roku, a kolejne co dwa lata, do 2043 r. Łączna moc zainstalowana elektrowni ma wynosić 6900 MW, co stanowi około 20 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce.

Jakie są perspektywy dla kierunku energetyka jądrowa na polskich uczelniach?

Aby zrealizować plany budowy elektrowni jądrowych w Polsce, potrzebni są wykwalifikowani specjaliści z różnych dziedzin, takich jak fizyka, chemia, matematyka, informatyka, mechanika, elektronika, automatyka, budownictwo, ekologia, medycyna, prawo i ekonomia. Szacuje się, że do 2030 r. potrzeba będzie około 10 tysięcy pracowników do obsługi elektrowni jądrowych i związanych z nimi instalacji.

Dlatego coraz więcej polskich uczelni uruchamia lub reaktywuje kierunek studiów związany z energetyką jądrową. W 2024 r. na studia II stopnia na kierunku „Energetyka Jądrowa” można było się zapisać na sześciu uczelniach. Absolwenci tego kierunku zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu projektowania, budowy, eksploatacji i nadzoru nad obiektami jądrowymi, a także z zagadnień bezpieczeństwa jądrowego, ochrony radiologicznej i gospodarki odpadami promieniotwórczymi.

REKLAMA

Studia na kierunku energetyka jądrowa są atrakcyjne zarówno pod względem naukowym, jak i zawodowym. Studenci mają możliwość uczestniczyć w ciekawych projektach badawczych, korzystać z nowoczesnych laboratoriów i symulatorów, a także odbywać praktyki i staże w renomowanych instytucjach i firmach z branży atomowej.

Absolwenci tego kierunku mają duże szanse na znalezienie pracy w Polsce i za granicą, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Mogą pracować m.in. w elektrowniach jądrowych, ośrodkach badawczych, agencjach nadzoru jądrowego, firmach projektowych i doradczych, organizacjach międzynarodowych i pozarządowych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA