REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Prezydent podpisał. Oto ile zapłacimy za prąd w 2024 r.

Bieżąca władza utrzyma wsparcie osłonowe dla odbiorców energii. Sejm przegłosował ustawę, a prezydent Duda właśnie ją podpisał. Polacy nie muszą się obawiać gwałtownych wzrostów opłat.

16.12.2023
17:10
ustawa wsparcie odbiorców energii
REKLAMA

Ustawa z dnia 7 grudnia 2023 r. o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła jest projektem ustawy, który został przyjęty przez rząd 21 listopada 2023 r. i skierowany do Sejmu 23 listopada 2023 r. Celem tej ustawy jest przedłużenie na 2024 r. funkcjonowania mechanizmów osłonowych dotyczących zamrożenia cen energii, które zostały wprowadzone w odpowiedzi na sytuację kryzysową związana z pandemią COVID-19 i jej skutkami dla sektora energetycznego. Mechanizmy te obejmują m.in.:

REKLAMA
  • możliwość zamrożenia cen energii elektrycznej dla odbiorców końcowych przez operatorów sieciowych na okres do 12 miesięcy,
  • możliwość zamrożenia cen gazu dla odbiorców końcowych przez dostawców gazu na okres do 12 miesięcy,
  • możliwość zamrożenia cen ciepła dla odbiorców końcowych przez dostawców ciepła na okres do 12 miesięcy,
  • możliwość uzyskania zwolnienia z opłat za zużycie energii elektrycznej, gazu lub ciepła dla odbiorców końcowych, którzy spełniają określone warunki dochodowe lub społeczne,
  • możliwość uzyskania zwolnienia z opłat za zużycie energii elektrycznej, gazu lub ciepła dla odbiorców końcowych, którzy są osobami z niepełnosprawnością lub mają ograniczenia zdrowotne,
  • możliwość uzyskania zwolnienia z opłat za zużycie energii elektrycznej, gazu lub ciepła dla odbiorców końcowych, którzy są rodzinami zagrożonymi ubóstwem lub bezdomnością.

Projekt ustawy ma na celu zapewnienie stabilności cen i bezpieczeństwa energetycznego dla odbiorców końcowych oraz wspieranie ich dochodów i jakości życia w trudnych czasach. I właśnie został podpisany przez Andrzeja Dudę.

Nie przegap tych tekstów:

Andrzej Duda podpisuje ustawę, a URE zatwierdza taryfy na gaz i prąd.

REKLAMA

Dodatkowo, Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii elektrycznej w 2024 r. czterem sprzedawcom z urzędu oraz taryfę największego sprzedawcy detalicznego gazu. Konkretniej dla PGE, Tauron, Enea. Energa i Stoen. Zatwierdzone przez Prezesa URE ceny energii w taryfach sprzedawców na 2024 r. są niższe o 31,3 proc. w stosunku do taryf zatwierdzonych na 2023 r., choć średnio o ok. 2,9 proc. rok do roku wzrastają taryfy dystrybucyjne.

Wzrośnie o około 5 proc. uśredniona stawka opłat dystrybucyjnych gazu. Dla grupy taryfowej W-1.1 średnia stawka wyniesie 126,69 zł/MWh, dla grupy W-2.1 67,86 zł/MWh, natomiast dla grupy W-3.6 średnia stawka opłaty dystrybucyjnej w nowej taryfie wyniesie 65,23 zł/MWh.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA