REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Ile galaktycznych lat ma nasze Słońce? Zdziwisz się jak niewiele

Najbliższa Ziemi gwiazda i źródło wszelkiego życia na naszej planecie ma wiek liczony w miliardach lat. Jest to na tyle wysoka wartość, że trudno ją sobie wyobrazić i trudno ją do czegoś porównać. Miejmy to na uwadze szacując liczbę galaktycznych lat, jakimi może się pochwalić nasze Słońce.

23.12.2023
21:02
Ile galaktycznych lat ma nasze Słońce? Zdziwisz się jak niewiele
REKLAMA

Z punktu widzenia historii ludzkości nie ma żadnego przekłamania w stwierdzeniu, że Słońce jest z nami od zawsze. Jak wszystko, również i ono miało jednak swój początek na długo przed narodzinami pierwszego człowieka. Ta najbliższa Ziemi gwiazda powstała około 4,6 mld lat temu z obłoku materii w centrum Układu Słonecznego. Wiek Słońca pozwala określić również czas powstawania Układu Słonecznego i innych planet. Słońce jest prawie idealnie kuliste i ma średnicę około 1 392 684 km, co oznacza, że jest około 109 razy większe niż Ziemia. Składa się głównie z wodoru (73,46 proc.), a reszta to hel (24,85 proc.), tlen (0,77 proc.), węgiel (0,29 proc.) i inne pierwiastki.

REKLAMA

Szacuje się, że zapas wodoru w jądrze Słońca starczy na około 5 miliardów lat stabilnej emisji promieniowania. Następnie Słońce przekształci się w czerwonego olbrzyma, który będzie rozszerzał się i pochłaniał kolejne planety. Po tym następnie Słońce skończy swoją ewolucję jako biały karzeł, który będzie emitował promieniowanie słoneczne przez wiele miliardów lat.

Te miliardy to już jednak na tyle abstrakcyjne wartości, że aż trudno się do nich odnieść wyobraźnią. Samo to jest jednak godne odnotowania - bo w połączeniu z inną informacją fascynująco ilustruje skalę ogromu wszechświata.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tajemnicach kosmosu?

Co to jest galaktyczny rok? Wiek Słońca w kontekście galaktyki Mleczna Droga.

Nasza galaktyka - znana również jako Droga Mleczna - ma rozmiar i kształt trudne do zmierzenia dokładnie, ponieważ nie możemy jej zobaczyć bezpośrednio. Jednak na podstawie obserwacji gwiazd, galaktyk i innych ciał niebieskich możemy oszacować jej wielkość i położenie we wszechświecie.

Według różnych źródeł nasza galaktyka ma średnicę około 100 800 lat świetlnych, jednak jej promień może być znacznie większy - niektóre szacunki podają, że promień naszej galaktyki wynosi około 250 tys. lat świetlnych. Nasza galaktyka znajduje się w supergromadzie Laniakea, która składa się z około 100 000 galaktyk. Mleczna Droga jest jedną z największych i najjaśniejszych w tej gromadzie.

 class="wp-image-4274945"
Mapa supergromady Laniakea. Te kropeczki to galaktyki, każda typowo z 200-400 mld gwiazd.

Rok galaktyczny to okres, w ciągu którego Słońce obiega środek Drogi Mlecznej. Uczeni się spierają co do tej wartości. Niektórzy twierdzą, że Słońce ma 4,6 mld ziemskich lat i ma 19 galaktycznych lat. Większość przyjmuje jednak wartość Stanford Solar Center, a więc 4,57 mld lat i 20,5 galaktycznych lat.

REKLAMA

Innymi słowy gigantyczne mające miliardy lat słońce obiegło od początku swojego istnienia naszą galaktykę raptem 20 razy. A nasza galaktyka to malutka część większej całości. Trudno nie czuć pokory - i smutku. Bo to oznacza, że ludzkość wszystkich cudów wszechświata nie pozna nigdy.

Jest to fizycznie niemożliwe.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA