REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Zdjęcie dnia. Ta choinka ma kilka milionów lat i świecą na niej prawdziwe gwiazdy

To nie żart, ani efekt Photoshopa. To prawdziwe zjawisko astronomiczne, które zostało uchwycone na nowym, zachwycającym zdjęciu. Fotografia opublikowana została przez NASA jako prezent świąteczny dla miłośników astronomii.

20.12.2023
16:34
Zdjęcie dnia. Ta choinka ma kilka milionów lat i świecą na niej prawdziwe gwiazdy
REKLAMA

Piękne, urzekające nowe zdjęcie NGC 2264, znanej również jako Gromada Choinki, ukazuje kształt kosmicznego drzewa w blasku świateł gwiazd. Musicie przyznać, że fotografia robi wrażenie i wyjątkowo pasuje do Świąt Bożego Narodzenia.

REKLAMA

Więcej niezwykłych zdjęć z kosmosu znajdziesz na Spider`s Web:

Mgławica Gromada Choinki

NGC 2264 jest w rzeczywistości gromadą młodych gwiazd i znajduje się w naszej Drodze Mlecznej, około 2500 lat świetlnych od Ziemi. Gwiazdy w NGC 2264 są zarówno mniejsze, jak i większe od Słońca. Mają od jednej dziesiątej do około siedmiu mas Słońca.

Gromada Choinka to młoda i aktywna gromada otwarta, która składa się z kilkuset gwiazd, które powstały w ciągu ostatnich kilku milionów lat. Gwiazdy te są otoczone przez gęste chmury pyłu i gazu, które świecą na czerwono pod wpływem ich promieniowania. Chmury tworzą tło dla gromady, nadając jej kształt trójkąta, przypominającego choinkę.

Gromada Choinki. Rentgen: NASA/CXC/SAO; Optyczne: TA Rector (NRAO/AUI/NSF i NOIRLab/NSF/AURA) i BA Wolpa (NOIRLab/NSF/AURA); Podczerwień: NASA/NSF/IPAC/CalTech/Univ. z Massachusetts; Przetwarzanie obrazu: NASA/CXC/SAO/L. Frattare i J.Major

Wierzchołek choinki wskazuje na Mgławicę Stożek, ciemny filar materii, który jest miejscem narodzin nowych gwiazd. Podstawa choinki jest oznaczona przez najjaśniejszą gwiazdę gromady, S Monocerotis, która jest w rzeczywistości układem wielokrotnym złożonym z kilku masywnych i jasnych gwiazd typu O.

Obok jest Mgławica Futro z Lisa

Gromada Choinka jest częścią większego regionu formowania gwiazd, zwanego NGC 2264, który obejmuje również inne ciekawe obiekty, takie jak Mgławica Futro z Lisa i Gromada Śnieżynka. Te nazwy zostały nadane przez astronoma Roberta Burnhama Jr., który w latach 70. XX wieku napisał popularny przewodnik po niebie. Jego fantazyjne opisy zainspirowały wielu obserwatorów, którzy dostrzegli podobieństwa między kształtami mgławic a znanymi im przedmiotami i zwierzętami.

REKLAMA

Zdjęcie złożone jest z kilku fotografii, tak aby łatwiej było dostrzec w nim choinkę. Niebiesko-białe światła to młode gwiazdy emitujące  promieniowanie rentgenowskie  wykryte przez należące do NASA Obserwatorium Rentgenowskie Chandra. Dane optyczne z teleskopu WIYN należącego do National Science Foundation na Kitt Peak pokazują gaz w mgławicy w kolorze zielonym, co odpowiada "igłom sosny", a dane w podczerwieni z przeglądu Two Micron All Sky Survey pokazują gwiazdy na pierwszym planie i w tle. 

Zdjęcie zostało obrócone zgodnie z ruchem wskazówek zegara o około 160 stopni od astronomicznego standardu północy skierowanego w górę tak, że wydaje się, że wierzchołek drzewa jest skierowany w stronę szczytu zdjęcia.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA