REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Z kosmosu przyszło niepokojące zdjęcie. To wygląda jak twarz

Niedawne zdjęcie wykonane w kosmosie przyciąga uwagę i rodzi pytania. Sonda Juno, należąca do NASA, wykonała zdjęcie obszaru w jednym z północnych regionów Jowisza, zwanego Jet N7. To, co zobaczyli naukowcy, jest zaskakujące.

27.10.2023
12:16
Z kosmosu przyszło niepokojące zdjęcie. To wygląda jak twarz
REKLAMA

Chmury Jowisza ułożyły się tak, że przypominają ogromną, wykrzywioną twarz. Nowe zdjęcie gigantycznej planety pokazało właśnie NASA, żartując przy okazji, że fotografia pasuje do zbliżającego się Halloween. I faktycznie, patrząc na ten obrazek z Jowisza, trudno oprzeć się wrażeniu, że widzimy przerażającą, niepokojącą twarz olbrzyma.

REKLAMA
 class="wp-image-4128308"
Nowe zdjęcie Jowisza

Takie zjawisko nazywa się pareidolią. Pareidolia to zjawisko dopatrywania się znanych kształtów w przypadkowych szczegółach, czemu towarzyszy poczucie nierzeczywistego charakteru owych spostrzeżeń, przeważnie pojawiające się przy pełnej świadomości. 

Tajemniczy Jowisz

Jowisz to największa i najbardziej tajemnicza planeta w naszym układzie słonecznym. Jego atmosfera składa się głównie z wodoru i helu, a pod nimi kryją się warstwy ciekłych i stałych metali. Jowisz jest otoczony przez pierścień pyłu i skał, a także przez ponad 70 księżyców, z których niektóre mogą mieć warunki sprzyjające życiu.

Więcej na temat Jowisza przeczytasz na Spider's Web:

Jednym z najważniejszych celów naukowych NASA jest badanie Jowisza i jego otoczenia. Dlatego w 2011 r. agencja wysłała sondę Juno, która od 2016 r. krąży wokół planety i wykonuje regularne bliskie przeloty, aby zbierać dane i robić zdjęcia. Juno ma na pokładzie kilka instrumentów naukowych, w tym kamerę JunoCam, która rejestruje niesamowite widoki chmur i burz na Jowiszu.

Jak wykonano zdjęcie twarzy Jowisza?

7 września 2023 r., podczas 54. zbliżenia do Jowisza, JunoCam uchwyciła niezwykły obraz na północnych obszarach gigantycznej planety, zwanych Jet N7. Zdjęcie pokazuje chmury i burze wzdłuż terminatora Jowisza, czyli linii dzielącej dzień od nocy na planecie. Niski kąt padania światła podkreśla złożoną topografię cech w tym regionie, które naukowcy badają, aby lepiej zrozumieć procesy zachodzące w atmosferze Jowisza.

REKLAMA

Zdjęcie zostało opracowane przez Władimira Tarasowa, amatora, który wykorzystał surowe dane z JunoCam. W momencie wykonania zdjęcia sonda Juno znajdowała się około 7700 km nad chmurami Jowisza. Surowe obrazy JunoCam są publicznie dostępne do wglądu i przetwarzania pod adresem https://missionjuno.swri.edu/junocam/processing. Więcej informacji na temat nauki obywatelskiej NASA można znaleźć na stronie https://science.nasa.gov/citizenscience .

Choć nowa fotografia jest z pewnością intrygująca, nie jest to pierwszy raz, kiedy NASA uchwyciła na innej planecie obraz czegoś, co wygląda na twarz. W 1976 r. sonda Viking 1 wykonała zdjęcie planety Mars i regionu Cydonia, na którym widać było coś, co przypominało ludzką twarz o wymiarach około 3 km na 1,5 km. Zdjęcie wywołało wiele spekulacji o istnieniu starożytnej cywilizacji na Marsie lub o interwencji obcych. Jednak późniejsze zdjęcia z lepszą rozdzielczością pokazały, że twarz to tylko złudzenie optyczne spowodowane przez grzbiety i doliny skalne oraz kąt padania światła.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA