REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Sonda Juice złapana w locie. Niezwykłe wideo pokazuje ją z ogromnej odległości

Sonda Juice mknie przez Układ Słoneczny niczym Superman. Choć jest już ponad 1,5 mln kilometrów od Ziemi, to udało się ją dostrzec z naszej planety. Dokonano tego za pomocą teleskopu Airbusa, który udostępnił niezwykłe wideo z Juice w roli głównej.

17.05.2023
6:22
Sonda Juice złapana w locie. Niezwykłe wideo pokazuje ją z ogromnej odległości
REKLAMA

W kwietniu 2023 roku Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wystrzeliła sondę JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer), która ma za zadanie zbadać trzy lodowe księżyce Jowisza: Ganimedesa, Kallisto i Europę. Te trzy światy kryją pod swoją lodową skorupą oceany wody, które mogą być potencjalnym środowiskiem dla życia poza Ziemią.

REKLAMA

Sonda Juice ma dotrzeć do systemu Jowisza w lipcu 2031 roku po czterech manewrach grawitacyjnych i ośmiu latach podróży. W grudniu 2034 roku sonda wejdzie na orbitę wokół Ganimedesa, największego i najbardziej zróżnicowanego księżyca w Układzie Słonecznym.

Ale zanim to się stanie, sonda Juice dostarczy nam wielu emocji. Właśnie została zauważona z Ziemi ponad 1,5 miliona kilometrów od naszej planety. Zdjęcie i film sondy zostały wykonane przez teleskop Airbus Robotic Telescope (ART) w Hiszpanii. Teleskop, który jest własnością i jest obsługiwany przez Airbus Space. Na zdjęciach widać sondę jako jasną kropkę poruszającą się na tle gwiazd. Wideo składa się z 20 klatek. Każda z nich była naświetlana przez pięć minut. Fotografie zostały wykonane w nocy z 20 na 21 kwietnia 2023 roku, ale Airbus przedstawił je dopiero teraz. Nagranie możecie zobaczyć niżej.

Sonda Juice zafundowała nam horror

Wspomniałem o tym, że Juice dostarczy nam wiele emocji, ale, prawdę mówiąc, sonda postanowiła zafundować nam kilka nerwowych chwil wkrótce po starcie. Przez ponad trzy tygodnie próby rozwinięcia RIME, ogromnego radaru penetrującego lód, kończyły się fiaskiem. Tymczasem jest to jeden z najważniejszych instrumentów sondy. Wyobrażacie sobie, co musiało się dziać w centrum kontroli lotów? Antena mimo wielu prób nie mogła wyrwać się z blokady.

Kontrolerzy lotu podejrzewali, że maleńki stworzeń zakleszczył pozostałe segmenty. Na szczęście inżynierowie w centrum kontroli misji ESA w Darmstadt mieli w zanadrzu kilka pomysłów. Aby przesunąć sworzeń, potrząsnęli Juice za pomocą silników, a następnie ogrzali Juice światłem słonecznym. Każdego dnia antena RIME lekko się poruszała, ale nie mogła się wyzwolić. Dopiero 12 maja udało się wywołać mały wstrząs, który przesunął sworzeń o kilka milimetrów i umożliwił rozłożenie 16-metrowy anteny.

Sonda Juice odwiedzi Europę

Sonda Juice jest pierwszą europejską misją do systemu Jowisza i pierwszą misją, która wejdzie na orbitę wokół lodowego księżyca. Sonda ma na pokładzie dziesięć instrumentów naukowych, które będą badać atmosferę, magnetosferę, powierzchnię i wnętrze księżyców. Sonda ma również przetestować radar RIME (Radar for Icy Moons Exploration), który ma być zdolny do przebicia się przez kilometry lodu i zobaczenia tego, co się dzieje pod nim.

REKLAMA

Sonda Juice nie będzie jednak wiecznie krążyć wokół Jowisza. Plan misji zakłada, że sonda opuści orbitę wokół Ganimedesa w grudniu 2034 roku i skieruje się do kolejnego celu - Europy. Jeśli ten manewr się powiedzie, sonda Juice stanie się pierwszym statkiem kosmicznym, który wejdzie na orbitę wokół księżyca innej planety niż Ziemia.

Ilustracja główna: wizualizacja sondy Juice i księżyców wokół Jowisza. Fot. ESA

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA