REKLAMA

Niezwykła mozaika na zdjęciu z orbity. Stworzenie jej zajęło ponad pół roku

Na fascynującą wycieczkę w czasie i przestrzeni zabrała nas Europejska Agencja Kosmiczna. Ta pstrokata mozaika barw to styk Brazylii, Argentyny i Urugwaju. Zobacz, co oznaczają poszczególne kolory i jak niezwykłe szczegóły można zobaczyć dzięki satelitom.

02.03.2023 18.18
Niezwykła mozaika na zdjęciu z orbity. Stworzenie jej zajęło ponad pół roku
REKLAMA

Tym razem, niezwykle wręcz interesującą fotografią, podzieliła się z nami Europejska Agencja Kosmiczna. Dzięki niej zobaczyć możemy egzotyczne dla nas miejsce - potrójną granicę, region, w którym spotykają się Paragwaj, Brazylia i Argentyna.

Szczegóły zostały przedstawione na tym sztucznie pokolorowanym zdjęciu wykonanym przez misję Copernicus Sentinel-2.

REKLAMA
Rejon trzech granic sfotografowany przez ESA

Kompozycja na fotografii powstała poprzez połączenie trzech różnych zdjęć zrobionych w marcu, lipcu i listopadzie 2022 r. przy użyciu podczerwieni. Każdemu obrazkowi przypisano kolor: odpowiednio czerwony, zielony i niebieski. Technika ta służy do monitorowania wzrostu roślinności i zmian na poszczególnych zdjęciach. Brzmi to tajemniczo, ale odczytanie takich zdjęć jest niezwykle proste. Dzięki nim widać po prostu czy w badanym okresie na obserwowanym obszarze coś się zmieniło.

Co więc dokładnie możemy zobaczyć na tym zdjęciu? Wszystko zrozumiemy dzięki kolorom. To one informują nas o tym, co znajduje się na powierzchni.

Uprawiane pola wyróżniają się jaskrawymi kolorami. Odcienie niebieskiego, cyjanowego i fioletowego wskazują, że plony były bujniejsze w listopadzie, kiedy wykonano trzecie zdjęcie, w porównaniu z poprzednimi fotografiami.

Pola uprawne i zbiornik Itaipu

Obszary, które pozostały prawie niezmienione w okresie robienia zdjęć, takie jak lasy i miasta, są wyświetlane w odcieniach szarości, podczas gdy zbiorniki wodne, które pochłaniają większość światła bliskiego podczerwieni, można łatwo zidentyfikować na czarno.

Górna część obrazu jest zdominowana przez rozgałęziony kształt zbiornika Itaipu, który leży na rzece Parana i przecina granicę między Paragwajem (zachód) a Brazylią (wschód).

Miasta na granicy Urugwaju (po lewej) i Brazylii rozdzielone rzeką Iguazu

Dalej na południe, u zbiegu rzeki Iguazu z rzeką Parana, stykają się granice Paragwaju, Brazylii i Argentyny. Kręte ścieżki obu dróg wodnych tworzą naturalne granice. Paragwaj leży na zachód od rzeki Parana, podczas gdy rzeka Iguazu oddziela Brazylię (północ) od Argentyny (południe).

Kolorową mozaikę pól uprawnych można zobaczyć zarówno w Paragwaju, jak i w Brazylii, podczas gdy argentyński krajobraz jest w większości pokryty gęstym lasem. Około 20 km na południowy wschód od zbiegu rzek, wzdłuż rzeki Iguazu, leżą spektakularne wodospady Iguazu, widoczne jako wydłużona podkowa. 

REKLAMA
Wodospad Iguazu w otoczeniu bujnych lasów

To jeden z największych i najbardziej imponujących systemów wodospadów na świecie. Wodospady znajdują się w sercu dwóch sąsiednich parków narodowych, które pojawiają się jako szare obszary zarówno w Argentynie, jak i Brazylii.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA