REKLAMA

Przesilenie zimowe 2023. Najdłuższa noc roku na półkuli północnej

W piątek 22 grudnia 2023 roku o godzinie 4:27 nad ranem nastąpiło zimowe przesilenie. Oznacza to, że tego dnia będziemy mieli najkrótszy dzień i najdłuższą noc w roku. Ale co to właściwie znaczy i jak wpływa na nasze życie?

Przesilenie zimowe 2023. Najdłuższa noc roku na półkuli północnej
REKLAMA

Zimowe przesilenie jest momentem, kiedy półkula północna jest najdalej od słońca, a półkula południowa najbliżej. Wtedy dzień jest najkrótszy, a noc najdłuższa na północy, a odwrotnie na południu. Zimowe przesilenie zazwyczaj przypada na 21 lub 22 grudnia na półkuli północnej i na 20 lub 21 czerwca na półkuli południowej.

REKLAMA

Zimowe przesilenie to zjawisko astronomiczne, które wynika z nachylenia osi obrotu Ziemi względem płaszczyzny jej orbity wokół słońca. W zależności od pory roku, jedna z półkul jest bardziej lub mniej oświetlona przez słońce, co powoduje zmianę długości dnia i nocy.

Więcej ciekawych informacji o naszym Słońcu przeczytasz na Spider`s Web:

Jak długa jest najdłuższa noc roku?

Długość dnia i nocy zależy od szerokości geograficznej, na której się znajdujemy. Im bliżej bieguna, tym większa różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem w roku. Na równiku długość dnia i nocy jest prawie równa przez cały rok i wynosi około 12 godzin.

W Polsce, w dniu zimowego przesilenia, dzień trwa około 7 godzin i 49 minut, a noc około 16 godzin i 11 minut. W Oslo, w Norwegii, dzień trwa tylko 5 godzin i 54 minuty, a noc aż 18 godzin i 6 minut. Natomiast w Murmańsku, w Rosji, leżącym za kołem podbiegunowym, słońce w ogóle nie wschodzi przez kilka tygodni w zimie i jest ciemno przez całą dobę.

Czy zimowe przesilenie to najzimniejszy dzień roku?

Można by się spodziewać, że skoro zimowe przesilenie to dzień, kiedy otrzymujemy najmniej energii słonecznej, to powinien być też najzimniejszy dzień w roku. Jednak tak nie jest. Jest to spowodowane zjawiskiem zwłaszcza sezonowym, czyli opóźnieniem między najkrótszym dniem a najniższą średnią temperaturą.

Ziemia potrzebuje czasu, aby się ochłodzić lub ogrzać, więc najzimniejsze dni zwykle przypadają kilka tygodni po zimowym przesileniu, a najcieplejsze kilka tygodni po letnim przesileniu. W Polsce średnia najniższa temperatura występuje zazwyczaj w styczniu, a średnia najwyższa w lipcu.

Jak ludzie obchodzą zimowe przesilenie?

REKLAMA

Zimowe przesilenie ma duże znaczenie kulturowe i religijne dla wielu ludzi na świecie. Jest to czas, kiedy świętuje się koniec ciemności i początek powrotu światła. Wiele tradycji i obrzędów związanych z zimowym przesileniem ma korzenie w starożytnych wierzeniach pogańskich, które później zostały przejęte przez chrześcijaństwo i inne religie.

Przesilenie zimowe w większości kultur półkuli północnej było okazją do świętowania odradzania się Słońca. W starożytnym Rzymie obchodzono Saturnalia, w Persji Noc Yalda – narodziny Mitry (bóstwa Słońca), wśród ludów germańskich – Jul, u Słowian – Święto Godowe. Na początku naszej ery przesilenie wypadało 25 grudnia według kalendarza juliańskiego. Istnieje przekonanie, że stąd pochodzi data święta Bożego Narodzenia, które wyparło tradycyjne wierzenia.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA