REKLAMA

Jak wygląda zaćmienie Słońca z kosmosu? NASA publikuje zdjęcie i wyjaśnia

Jak wygląda zaćmienie Słońca z kosmosu? NASA postanowiła pokazać to wszystkim dociekliwym miłośnikom astronomii. Nowe zdjęcie opublikowane przez amerykańską agencję jest po prostu niesamowite. Ukazuje cały kontynent skąpany w cieniu Księżyca. Fotografię wykonano podczas niezwykłego zaćmienia obrączkowego Słońca.

21.10.2023 19.33
Jak wygląda zaćmienie Słońca z kosmosu? NASA publikuje zdjęcie i wyjaśnia
REKLAMA

Zaćmienie obrączkowe ma miejsce, gdy Księżyc przechodzi przed Słońcem, ale znajduje się zbyt daleko od Ziemi, aby całkowicie go zasłonić. W rezultacie krawędzie Słońca tworzą czerwono-pomarańczowy pierścień, zwany „pierścieniem ognia”. To rzadkie zjawisko takie można było zobaczyć w zeszłym tygodniu, niestety tylko w Ameryce Północnej. Na pocieszenie NASA opublikowało zdjęcie, na którym satelita uchwycił Ziemię podczas tego wydarzenia.

REKLAMA

Zdjęcie zrobione z odległości 1,5 mln km

Zdjęcie zostało wykonane podczas zaćmienia przez należącą do NASA kamerę EPIC znajdującą się na pokładzie satelity DSCVR (Deep Space Climate Observatory). Kamera ta robi codziennie zdjęcia Ziemi w naturalnych kolorach. Pozwala to naukowcom na badanie zmian zachodzących na naszej planecie, takich jak zachmurzenie, roślinność, poziom oceanów czy zorza polarna.

Więcej wspaniałych zdjęć Ziemi zobaczysz na Spider`s Web:

Satelita zapewnia wspaniały widok na naszą planetę. Nic dziwnego skoro znajduje się on w Punkcie Lagrange'a, stabilnym grawitacyjnie punkcie pomiędzy Słońcem a Ziemią, oddalonym o około 1,5 mln kilometrów od Ziemi. 

Ciemna plama na Ziemi w lewej górnej części zdjęcia to zaćmienie Słońca widoczne z kosmosu.

Umbra na Ameryce

Na fotografii widać cień, nazywany fachowo umbra, przykrywający niemal całą Amerykę Północną. Umbra to cień całkowity i jest to pojęcie stosowane zazwyczaj w odniesieniu do zaćmienia. Na zdjęciu widać, że cień Księżyca ma kształt elipsy Zobaczyć. Możemy zobaczyć również wyraźnie granicę między ciemnym obszarem a jasnym, gdzie Słońce świeci normalnie.

Zdjęcie jest nie tylko pięknym dowodem na zjawisko zaćmienia Słońca, ale też cennym źródłem informacji naukowych. Satelita DSCOVR ma na pokładzie kilka instrumentów naukowych, które monitorują zmiany w wietrze słonecznym, czyli strumieniu cząstek i pola magnetycznego emitowanego przez Słońce. Wiatr słoneczny może wpływać na sieci energetyczne, systemy komunikacyjne i satelity znajdujące się blisko Ziemi. Satelita DSCOVR dostarcza więc ważnych danych do prognozowania pogody kosmicznej i ostrzegania przed burzami geomagnetycznymi.

REKLAMA

Kiedy nastąpi zaćmienie Słońca w Polsce?

Najbliższe obrączkowe zaćmienie widoczne w Polsce nastąpi 13 lipca 2075 r. Z kolei najbliższe całkowite zaćmienie widoczne z terenów Polski zobaczyć będzie można dopiero 7 października 2135 r. )na Dolnym Śląsku i w Małopolsce).

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA