REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Bałtyk z zielonymi wirami. Niezwykłe zdjęcie zrobione z kosmosu

Europejska Agencja Kosmiczna zaprezentowała przepiękne zdjęcie Morza Bałtyckiego wykonane z orbity Ziemi. Fotografia zrobiona z satelity Sentinel-2 przedstawia wiry żywych, szmaragdowo zielonych zakwitów alg w Zatoce Fińskiej.

15.09.2023
15:39
Bałtyk z zielonymi wirami. Niezwykłe zdjęcie zrobione z kosmosu
REKLAMA

Zatoka Fińska jest najbardziej wysuniętą na wschód odnogą Morza Bałtyckiego. Przedstawiony na zdjęciu obszar obejmuje zachodnią część Zatoki. Helsinki, stolica Finlandii i najbardziej zaludnione miasto, są widoczne w kolorze jasnobrązowym na wybrzeżu w lewym górnym rogu zdjęcia. U dołu widać także wybrzeże Estonii, z Tallinem pokrytym chmurami.

REKLAMA
Bałtyk z zielonymi wirami. Fot. Copernicus Sentinel (2023), przetworzone przez ESA, CC BY-SA 3.0 IGO

Każdego lata w Morzu Bałtyckim kwitną połacie glonów. Kwiaty zwykle pojawiają się w postaci zielonych nitek, jak pokazano na tym zdjęciu wykonanym 13 lipca 2023 r. Wyraźnie widoczne są na nim smugi, wiry i wiry zmieszane przez wiatry i prądy.

Fitoplankton tańczy w wodzie

Zakwit glonów to szybki rozwój fitoplanktonu – mikroskopijnych roślin morskich, które dryfują po powierzchni morza lub w jej pobliżu. Choć indywidualnie są mikroskopijne, chlorofil, którego używają do fotosyntezy, wspólnie zabarwia wody morza, co pozwala na ich pomiar przez satelity krążące wokół Ziemi.

Więcej pięknych zdjęć zrobionych z kosmosu zobaczysz na Spider`s Web:

Organizmy te są niezbędne dla życia w morzu – stanowią podstawę morskiego łańcucha pokarmowego. Co ważne, odgrywają także ogromną rolę w usuwaniu dwutlenku węgla z atmosfery i produkcji tlenu.

Zielona woda może być groźna

Jednak fitoplankton i glony morskie mogą być szkodliwe dla organizmów morskich i dla ludzi. Mogą wytwarzać substancje toksyczne, zakwity mogą pojawiać się zbyt często lub trwać zbyt długo, zmniejszając stężenie tlenu w wodzie.

REKLAMA

Wysoka temperatura wody, powolna cyrkulacja i nadmierna ilość składników odżywczych uwalnianych do oceanu często prowadzą do szybkiego wzrostu liczby glonów, a co za tym idzie - dużych zakwitów, co może stanowić zagrożenie dla naturalnego ekosystemu, a także akwakultury i turystyki.

Dzięki specjalnej kamerze Copernicus Sentinel-2 może być używana do wykrywania zakwitów glonów i pomiaru aspektów określających jakość wody, takich jak powierzchniowe stężenie chlorofilu. Dane satelitarne można wykorzystać do śledzenia wzrostu i rozprzestrzeniania się zakwitów, a także mogą pomóc w opracowaniu systemów wczesnego ostrzegania w celu złagodzenia wpływu na turystykę i sektor rybołówstwa.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA