REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Bóg Chaosu leci w stronę Ziemi. NASA pracuje nad obroną planetarną

O tej wizycie będziecie opowiadać swoim wnukom. Planetoida nosząca groźną nazwę Bóg Chaosu przemknie tuż obok Ziemi. Będzie tak blisko, że będzie ją widać gołym okiem. To pierwsze w pisanej historii ludzkości spotkanie z tak wielkim kawałkiem kosmicznej skały. NASA wysłała sondę, by zbadać bliżej tego niebezpiecznego gościa.

27.12.2023
12:58
Bóg Chaosu leci w stronę Ziemi. NASA pracuje nad obroną planetarną
REKLAMA

W 2029 r. nasza planeta będzie miała niecodziennego gościa. To planetoida o nazwie Apophis (99942), która zyskała przydomek Bóg Chaosu ze względu na swoją niebezpieczeństwo, jakie niesie dla Ziemi. W szczytowym momencie bliży się do Ziemi na odległość zaledwie 31 tys. km, czyli mniej niż 1/10 odległości między Ziemią a Księżycem. To będzie jedna z najbliższych wizyt planetoidy tej wielkości w historii ludzkości.

REKLAMA

Więcej ciekawych wiadomości o niezwykłych misjach NASA przeczytasz na Spider`s Web:

Planetoida Bóg Chaosu

Bóg Chaosu to wydłużony obiekt o wymiarach 450 × 170 m, który porusza się z prędkością ponad 30 km/s. Jego wyjątkowo bliskie podejście do naszej planety będzie miało miejsce 13 kwietnia 2029 r. Apophis na szczęście nie uderzy w Ziemię podczas tego spotkania ani w dającej się przewidzieć przyszłości, ale przelot w 2029 r. sprawi, że planetoida znajdzie się bardzo blisko od Ziemi, bliżej niż niektóre satelity i na tyle blisko, że można ją było dostrzec gołym okiem na półkuli wschodniej.

Naukowcy szacują, że planetoidy wielkości Apophis zbliżają się tak blisko Ziemi tylko raz na 7500 lat.

Planetoida Apophis zarejestrowana w marcu 2021 r. za pomocą anten radiowych kompleksu Goldstone należącego do Deep Space Network w Kalifornii oraz Teleskopu Green Bank w Wirginii Zachodniej. Planetoida znajdowała się w odległości 17 milionów kilometrów, a każdy piksel miał rozdzielczość 38,75 m. Żródło: NASA/JPL-Caltech i NSF/AUI/GBO

Apophis to planetoida typu S z grupy Atena, która składa się z obiektów, których orbita jest częściowo wewnątrz orbity Ziemi. Składa się z materiałów krzemianowych oraz niklu i żelaza. Została odkryta w 2004 r. przez astronomów z Obserwatorium Kitt Peak w Arizonie. Nazwa Apophis pochodzi od staroegipskiego boga chaosu i zniszczenia, który był wrogiem boga słońca Ra. Według mitologii, Apophis próbował każdej nocy pożreć słońce, powodując zaćmienia i ciemność.

Apophis - możliwe skutki uderzenia 

Tabela ryzyka Sentry szacuje, że Apophis uderzyłby w Ziemię z energią kinetyczną odpowiadającą 1200 megatonom trotylu. Dla porównania, szacuje się, że uderzenie w Chicxulub , które spowodowało masowe wymieranie odpowiedzialne za zagładę dinozaurów, wyzwoliło około energię 100 000 000 megaton. Z kolei największa eksplozja wywołana przez człowieka, bomba termojądrowa zwana Car-bombą, zrzucona w 1961 r. przez Związek Radziecki na Nową Ziemię, miała moc około 57 megaton.

Hipotetyczny korytarz ryzyka dla uderzenia w dniu 13 kwietnia 2029 r. na podstawie ćwiczeń obrony planetarnej w latach 2020–2021.

Na szczęście jest mało prawdopodobne, aby ewentualne uderzenie planetoidy Bóg Chaosu miało długotrwałe skutki globalne, takie jak zapoczątkowanie globalnej zimy. Planetoida Apophis gdyby uderzyła w spowodowałaby powstanie krateru uderzeniowego o średnicy 5 km.

NASA ma sprytny plan

By bliżej zbadać niebezpieczeństwo, NASA zdecydowała się na niezwykłą misję. Sonda kosmiczna OSIRIS-REx, która niedawno wróciła z głębokiego kosmosu, została skierowana w celu wykonania misji badania planetoidy Apophis. Sonda OSIRIS-REx przeleciała blisko Ziemi zrzucając nam próbkę z planetoidy Bennu.

Kiedy OSIRIS-REx opuścił Bennu w maju 2021 r. z próbką na pokładzie, jego instrumenty były w doskonałym stanie, a w sondzie pozostała jeszcze jedna czwarta paliwa. Zamiast więc wyłączać sondę po dostarczeniu próbki, zespół zaproponował wysłanie jej z dodatkową misją na planetoidę Apophis. NASA przemianowała misję na OSIRIS-APEX.

OSIRIS-APEX: Plan podróży

Misją sondy OSIRIS-APEX będzie teraz badanie Apophis, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak powstają układy słoneczne i planety. To, czego zespół dowie się o Apophis, może posłużyć do badań nad obroną planetarną, która jest dla NASA najwyższym priorytetem. Większość znanych potencjalnie niebezpiecznych planetoid (tych, których orbity znajdują się w promieniu 10 mln km od Ziemi) również należy do typu S. 

Animacja przedstawiająca bliskie podejście planetoidy Apophis do Ziemi w 2029 r.
REKLAMA

Do 2 kwietnia 2029 r. – na około dwa tygodnie przed bliskim spotkaniem Apophisa z Ziemią - kamery OSIRIS-APEX rozpoczną wykonywanie zdjęć planetoidy. W tym czasie Apophis będzie również uważnie obserwowana przez teleskopy naziemne. OSIRIS-APEX dotrze do planetoidy 13 kwietnia 2029 r. i będzie działać w jej sąsiedztwie przez około 18 miesięcy. Oprócz badania zmian w Apophis spowodowanych spotkaniem z Ziemią, sonda przeprowadzi wiele takich samych badań, jakie OSIRIS-REx przeprowadził w Bennu, w tym wykorzysta zestaw instrumentów składający się z kamer, spektrometrów i wysokościomierza laserowego do dokładnego mapowania powierzchni i analizowania składu chemicznego.

Na bis OSIRIS-APEX powtórzy jeden z najbardziej imponujących występów OSIRIS-REx (bez pobrania próbek), nurkując na odległość 5 m od powierzchni planetoidy i uruchamiając siliniki skierowane w stronę planetoidy. Manewr ten wzburzy powierzchniowe skały i pył, aby umożliwić naukowcom wgląd w materiał znajdujący się pod spodem.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA