REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Na świecie jest 4,5 biliona niedopałków. Właśnie znaleźli sposób na to, co z nimi zrobić

Na całym świecie trwa wyścig, by stworzyć jak najwydajniejszy proces produkcji paliw, który nie wiązałby się z emisją szkodliwych substancji do atmosfery. Naukowcy z litewskiego Kowna zaproponowali właśnie nowy sposób pozyskiwania paliwa, mogącego zastąpić olej napędowy.

29.11.2023
20:02
Na świecie jest 4,5 biliona niedopałków. Właśnie znaleźli sposób na to, co z nimi zrobić
REKLAMA

Trzeba przyznać, że nie jest on całkowicie wolny od emisji szkodliwych gazów, bowiem nowym paliwem ma być substancja pochodząca z niedopałków papierosów.

REKLAMA

Więcej o najnowszych zielonych technologiach tutaj:

Triacetyna z niedopałków

Kluczem dla całego procesu jest triacetyna. To substancja, która intensyfikuje proces spalania. Jak się okazuje, istnieje bardzo bogate jej źródło - niedopałki papierosów. Recykling mógłby pomóc w pozbyciu się toksycznych odpadów, i jednocześnie stać się jednym ze źródeł energii.

Paliwa określane zwyczajowo jako biodiesel, są wytwarzane ze źródeł biologicznych. Należą do nich m.in. oleje jadalne i niejadalne, tłuszcze zwierzęce i inne. To odnawialne, biodegradowalne paliwa, które są ekologiczną alternatywą dla konwencjonalnych olejów napędowych produkowanych przy użyciu surowców kopalnych. Wytwarzanie i spalanie biodiesli wiąże się z niższym poziomem emisji gazów cieplarnianych. Niestety paliwo to posiada także istotną wadę - wysoki jest koszt jego wytworzenia.

Skutecznym sposobem na wzbogacenie biodiesla jest dodawanie do niego rozmaitych dodatków. Jak wykazały badania, triacetyna może przyczynić się zarówno do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza jak i zwiększenia palności paliwa.

Proces jej wytwarzania wiąże się też z dużą ilością toksycznych odpadów. Rozwiązaniem mogłoby być czerpanie triacetyny z innych źródeł. Recykling tej substancji mógłby ograniczyć w zasadzie do zera ilość szkodliwych odpadów powstających przy produkcji paliw.

Naukowcy z Litwy mają pomysł

Naukowcy z Intytutu Technologicznego w Kownie we współpracy z Litewskim Instytutem Energetyki opracowali sposób pozyskiwania triacetyny z niedopałków papierosów. Dotychczasowe próby ekstrakcji surowców z odpadów, jakie były podejmowane przy użyciu pirolizy, opierały się na próbach rozdzielenia niedopałków na czynniki pierwsze.

Tym razem, naukowcy zastosowali inne podejście. Przeprowadzili serię eksperymentów z wykorzystaniem pirolizy do termicznego rozkładu niedopałków w temperaturach 650, 700 i 750 st. Celsjusza. W zależności od zastosowanej temperatury uzyskane zostały różne ilości bogatego w triacetynę oleju, a także węgla drzewnego i gazu. Maksymalna ilość triacetyny - 43 proc., została wyekstrahowana w temperaturze 750 st. Celsjusza.

Jak stwierdził doktor Samy Yousef, główny autor badania:

W naszej grupie badawczej pracujemy nad tematami recyklingu i gospodarki odpadami, dlatego zawsze szukamy odpadów, które są obecne w ogromnych ilościach i mają unikalną strukturę. Papierosy składają się z trzech składników - tytoniu, papieru i filtra wykonanego z włókien octanu celulozy - i są dobrym źródłem surowców i energii. Ponadto, niedopałki papierosów są łatwe do zebrania, ponieważ istnieje wiele systemów i firm zajmujących się zbieraniem tych odpadów. Istnieją badania, które, podobnie jak my, wykorzystują pirolizę jako metodę, ale stosują ją tylko do składników filtra. My poszliśmy po prostu o krok dalej.

REKLAMA

Warto zaznaczyć, że wszystkie produkty opracowanego na Litwie procesu mają realne zastosowania. Węgiel drzewny może być stosowany do nawozów lub oczyszczania ścieków jako absorbent i magazyn energii. Gaz może być wykorzystywany do celów energetycznych. Ostatni, z nich - olej bogaty w triacetynę, może być stosowany jako dodatek do biodiesla w celu obniżenia kosztów produkcji.

Jeśli zdamy sobie sprawę, że astronomiczna liczba 4,5 biliona pojedynczych niedopałków papierosów zanieczyszcza nasze globalne środowisko, łatwo jest zrozumieć, jak duży potencjał ma metoda zaproponowana przez naukowców z Kowna.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA