Zarobili miliony na tanich kluczach do Windowsa i Office'a. Co im grozi?
Policja zatrzymała kilka osób, które zostały oskarżone o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Jak się okazuje sprzedawali nielegalnie klucze produktów Microsoftu - teraz grozi im 10 lat więzienia.
Prokuratura w Warszawie zajęła się zorganizowaną grupą przestępczą, która działała w Polsce i za granicą w okresie od listopada 2015 r. do listopada 2019 r. Nielegalnie sprzedawali klucze do systemów Windows, ale także pakietów Microsoft Office po znacznie niższych cenach. Zarobili przy tym miliony, a straty Microsoftu szacowane są na aż 174 mln zł.
Sprzedawali nielegalnie system Windows i pakiety Office. Zarobili miliony złotych
Sprawa ośmiu osób podejrzanych o nielegalne rozpowszechnianie kluczy do produktów Microsoftu trafiła do Sądu Okręgowego Warszawie. Przestępcy bez uprawnień sprzedawali klucze aktywacyjne do systemów Windows, a dokładniej rzecz biorąc różnych wydań, takich jak Windows 7, Windows 8.1 oraz Windows 10. W latach 2015-2019 powszechnie używano tych trzech wersji systemu operacyjnego.
Ponadto nieleganie rozpowszechniali również klucze do pakietów biurowych Microsoft Office 2013, 2016 i 2019. Nielegalnie sprzedawane klucze trafiały do użytkowników z całej Polski - m.in. Warszawy, ale także innych miast w naszym kraju oraz poza jego granicami. Głównym narzędziem sprzedaży były portale aukcyjne, na których jeszcze kilka lat temu kupno taniego klucza z nieznanego źródła było niezwykle proste.
Sprzedaż miała odbywać się przy pomocy opcji „kup teraz”, ale także poprzez licytacje. Ceny w zależności od produktu wahały się w zakresie od 39 do 149 zł - co zachęcało do zakupu, to niskie kwoty produktów. Jak wiemy, kupno klucza do systemu bezpośrednio od Microsoftu wiążę się z kwotą kilkuset złotych, więc możliwość kupna za kilkadziesiąt złotych wydaje się znacznie bardziej opłacalne.
Po otrzymaniu opłaty sprzedający przesyłał klucz aktywacyjny wraz z adresem strony internetowej www.microsoft.com, z której pobierany był obraz ISO konkretnego programu, którego aktywacja możliwa była za pomocą wylicytowanego klucza -
rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.
Dla grupy przestępców również się wydawało i w istocie takie było - sprzedaże generowały ogromne zyski, według doniesień portalu TVN24 miało być to ponad 4 miliony złotych.
Microsoft przez działania zatrzymanych miał przez to stracić aż 174 miliony złotych. Ogromna kwota, która jest wynikiem nielegalnej sprzedaży. Dodatkowo prokuratora zarzuciła oskarżonym oznaczanie towarów podrobionymi znakami Microsoftu. Przestępcy zostali tymczasowo zatrzymani i grozi im nawet 10 lat więzienia.
Więcej o produktach Microsoftu przeczytasz na Spider's Web: