Chcą ułatwić życie tym, którzy tego potrzebują. Nadchodzi niezwykły hackathon
Bardzo często o tym zapominamy, bo zresztą możemy nie być nawet tego świadomi, ale technologia jest w stanie znacząco ułatwić życie osobom z niepełnosprawnościami. Nad wprowadzeniem kolejnych pomocnych rozwiązań głowić będą się programiści w Szczecinie, gdzie w listopadzie odbędzie się niezwykły hackathon. Spider's Web jest patronem medialnym wydarzenia.

Celem uczestników zaplanowanego na 18-19 listopada wydarzenia będzie stworzenie rozwiązania, które zaktywizuje osoby zmagające się na co dzień z różnymi ograniczeniami. Osoby biorące udział w #HackathonSzczecin wybiorą pracę w jednej z czterech ścieżek: Dostępność i przystępność, Praca i zatrudnienie, Społeczna izolacja, Dyskryminacja.
Każda z nich to nieco inne wyzwanie, przed którym stają osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Począwszy od dostępności do miejsc publicznych, przez trudności w znalezieniu pracy czy w komunikacji, po ograniczenia uczestnictwa w życiu społecznym. Jesteśmy przekonani, że w ramach każdej z nich jest wiele do zrobienia, by wyrównać szanse osób niepełnosprawnych
Organizatorzy nie wprowadzają ograniczeń, jeśli chodzi o technologie, język programowania czy same propozycje sposobów aktywizacji osób z niepełnosprawnościami. Jednak jak zapowiada dobrze wam znany Hubert Taler, menedżer w zespole Software Solutions w Demant, jury dokona oceny zaprezentowanych projektów według określonych kryteriów.
Każde z zaprezentowanych na koniec wydarzenia rozwiązań może otrzymać od 0 do 5 punktów w kilku kategoriach. Założyliśmy, że będą to: innowacyjność, możliwość praktycznego zastosowania, wartość wdrożeniowa, integralność oraz kompletność
Autorzy trzech najciekawszych propozycji otrzymają nagrody finansowe. Najlepszy projekt wygra 15 tys. zł, natomiast zajęcie pozostałych dwóch miejsc pozwoli zgarnąć po 5 tys. zł. Rejestrować można się na stronie hackathonszczecin.pl. Dodajmy, że wydarzenie odbędzie się w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia w Szczecinie.
Technologia może pomagać osobom z niepełnosprawnościami
Brzmi to oczywiście banalnie i sztampowo, ale takie projekty jak wózek inwalidzki sterowany wzrokiem doskonale to potwierdzają. I pokazują, że walka o takie wynalazki jest bardzo ważna. W rozmowie z nami autorzy urządzenia przyznali, że dalsze prace są ograniczone przede wszystkim przez brak środków finansowych. Dlatego tak istotne jest wyławianie pomocnych urządzeń i sprawianie, żeby ujrzały światło dzienne, co pozwoli na dotarcie do szerszej grupy odbiorców, a więc także i potencjalnych inwestorów. Pozostaje mieć nadzieję, że szczecińskie wydarzenie w tym również pomoże.
Na Spider's Web pisaliśmy, jak technologia rozwija świat medycyny: