REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

AMD FSR 3 pojawi się na Xbox Series i PS5. Będzie szybciej

Po tym, jak AMD FSR 3 zadebiutowało na komputerach osobistych, rozwiązanie trafi także do konsol PlayStation 5 oraz Xbox Series. Pierwsi twórcy już wdrażają technologię do konsolowych wersji swoich gier.

02.10.2023
19:05
AMD FSR 3 pojawi się na Xbox Series i PS5. Będzie szybciej
REKLAMA

Technologia upłynniania AMD FSR 3 zwiększająca wydajność gier zadebiutowała na komputerach osobistych. Na ten moment wykorzystują ją dwie produkcje: Forspoken oraz Immortals of Aveum. Co interesujące, AMD FSR 3 działa nie tylko z kartami Radeon, ale również konkurencyjnymi modelami GeForce. To możliwe, ponieważ FSR 3 działa programowo, podczas gdy DLSS firmy Nvidia to rozwiązanie sprzętowe, oparte o rdzenie Tensor.

REKLAMA

W praktyce, opierając się na testach dwóch pierwszych produkcji, AMD FSR 3 potrafi aż dwukrotnie zwiększyć wydajność gry, lecz nie jest to rozwiązanie tak dobrze działające jak DLSS 3.0 w obszarze jakości uzyskanego obrazu. Mówimy jednak o znaczącym skoku płynności, który w niedalekiej przyszłości poczujemy także na konsolach.

Twórcy Immortals of Aveum przyznali, że wdrażają AMD FSR 3 także do konsolowej wersji tytułu.

IoA będzie najprawdopodobniej pierwszą produkcją z AMD FSR 3 na konsolach. Co ciekawe, mowa tutaj zarówno o Xboksie, jak również PlayStation 5. Wcześniejsze doniesienia sugerowały, że FSR 3 na platformie Sony może być problematyczne do wdrożenia. Dlatego jestem bardzo ciekawy efektu prac deweloperów i tego, jak technologia będzie się spisywać na moim PS5.

Warto mieć na uwadze, że AMD FSR 3 najlepiej spisuje się z grami działającymi z natywną płynnością na poziomie około 60 klatek na sekundę, upłynniając rozgrywkę nawet do poziomu 120 fps. Z punktu widzenia rozgrywki na konsolach wprowadza to oczywisty problem w przypadku tytułów bez trybu wydajności, jak np. Starfield, który został zablokowany na poziomie 30 fps.

Jeśli jednak dana produkcja działa na konsoli w 60 klatkach, AMD FSR 3 w parze z HDMI 2.1 być może pozwoli zaoferować płynność na poziomie, który wcześniej był kojarzony głównie z wydajnymi komputerami osobistymi.

Coraz więcej producentów gier będzie wdrażać AMD FSR 3 do swoich tytułów.

REKLAMA

Forspoken oraz Immortals of Aveum to dwie pierwsze produkcje wykorzystujące rozwiązanie AMD, ale firma poinformowała o innych podmiotach pracujących nad wdrożeniem tej technologii. Wśród partnerów AMD jest m.in. polski CD Projekt ze swoim Cyberpunkiem, a także Ubisoft, SEGA czy Focus Entertainment.

Gry, które wykorzystają AMD FSR 3 w niedalekiej przyszłości, to rodzimy Frostpunk 2, nowy Avatar od Ubisoftu, sieciowy Squad, Cyberpunk 2077, Eve Online, Warhammer 40 000: Space Marine 2, Crimson Desert oraz Black Myth: Wukong.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA