REKLAMA

Copilot trafi nawet do wiersza poleceń w Terminalu. Zobacz jak

Czatbot w wyszukiwarce, programie graficznym czy aplikacji biurowej niebawem będzie traktowany jak coś powszechnego. Lekkie zdziwienie może jednak budzić asystent SI dostępny w Windows Terminal. By administrator i programista mogli liczyć na pomoc maszyny.

Windows 11
REKLAMA

Wiersz poleceń to interfejs dostępny w niemal każdym mainstreamowym systemie operacyjnym (choć na urządzeniach mobilnych jest on najczęściej ukryty przed użytkownikiem). Jest programem, który pozwala użytkownikowi wykonywać różne zadania za pomocą poleceń tekstowych. Można go używać do zarządzania plikami, folderami, sieciami, systemem operacyjnym i innymi aspektami komputera.

Wiersz poleceń bywa również nazywany konsolą, terminalem, cmd lub shellem. Przydaje się przede wszystkim administratorom i programistom, którzy używają go do niestandardowych, nieprzewidzianych w graficznym interfejsie skomplikowanych poleceń. W Windowsie domyślną aplikacją do obsługi wiersza poleceń jest Windows Terminal.

REKLAMA

Jest on nowoczesną aplikacją hosta dla wierszy poleceń takich jak CMD, PowerShell i bash. Jego główne funkcje to wiele kart, panele, obsługa znaków Unicode i UTF-8, silnik renderowania tekstu z akceleracją GPU i możliwość tworzenia własnych motywów, schematów kolorów i ustawień. Tak jak większość aplikacji Microsoftu, również i ta ma zyskać integrację z czatbotem. A przynajmniej taki pomysł jest rozważany.

Windows i macOS - najświeższe informacje na Spider’s Web:

Czatbot w wierszu poleceń Windows. Jak to wygląda?

Prezentację nowego Windows Terminala wychwyciła redakcja Windowslatest, była ona częścią spotkania z deweloperami zainteresowanymi szkoleniem z mechanizmów WinUI. Czatbot na życzenie użytkownika może podpowiadać poszczególne komendy, a także wskazywać błędy w tych samodzielnie wpisanych przez użytkownika.

REKLAMA

Można też zadawać mu pytania. Na przykład na załączonym wyżej GIF-ie użytkownik pyta jakie jest polecenie do wyodrębniania plików z archiwów TAR, na co czatbot od razu odpowiada prezentując gotowe polecenie.

Czatbot przy tym nie wykonuje sam czynności, a tylko prezentuje podpowiedzi i propozycje. Bardzo słusznie, mając na uwadze, że Windows Terminal może pracować w trybie administratora, a niewłaściwe sformułowane komendy mogą nawet uszkodzić system Windows. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że ów poniekąd użyteczny dodatek nie wpłynie na działanie samego Windows Terminala - który na dziś jest wygodną, lekką i szybką aplikacją i oby tak zostało.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA