REKLAMA

Tak uruchomisz Microsoft Copilot w Windowsie na terenie Polski. Poradnik

Generatywna sztuczna inteligencja Microsoftu nie jest na dziś dostępna w Polsce i w Europie, bo nie spełnia surowych norm europejskich w kwestii ochrony konsumentów i cyfrowego rynku. Jest jednak prosty sposób na obejście tego ograniczenia. Choć potem pojawi się drugie.

Microsoft Copilot jak włączyć
REKLAMA

Copilot to usługa oparta o generatywną sztuczną inteligencję, która łączy dotychczas oferowane Bing Copilot, Edge Copilot, Windows Copilot i Microsoft 365 Copilot (dwie ostatnie nie doczekały się rynkowej premiery, choć były testowane z użytkownikami). Dostępny na wyciągnięcie ręki wykorzystujący Duży Model Językowy asystent ma pomagać użytkownikowi w zdobywaniu informacji, realizacji zadań i szeroko pojętej produktywności. To prawdziwa rewolucja.

REKLAMA

Niestety ta nadejdzie z opóźnieniem. Wszystkie imponujące możliwości Copilota, jakie widoczne są na załączonym powyżej filmie, nie są na razie dostępne na terenie Unii Europejskiej. Microsoft oficjalnie potwierdził, że Copilot na dziś nie spełnia wymagań uchwalonej Digital Markets Act. Firma przewiduje europejską premierę w marcu 2024 r., do tego czasu ma dopracować swoją usługę by spełniała surowe normy. Choć raz możemy się cieszyć, że mamy coś później niż Amerykanie - nie jest jasne jak Copilot narusza interesy użytkowników, ale z pewnością to robi, skoro Microsoft sam to przyznaje.

Wzloty i upadki generatywnej sztucznej inteligencji:

Niektórzy jednak mogą chcieć chociaż spróbować poobcować z rzeczonym Copilotem, będąc świadomymi domniemanej jego szkodliwości. Jest na to sposób, choć nawet po jego zastosowaniu użytkownikom zostanie zaprezentowana swoista proteza. Na dziś bowiem uruchomionemu na terenie UE Copilotowi, nawet w ten nieoficjalny sposób, brakuje kluczowego punktu integracji. Chodzi o połączenie z usługą Microsoft 365. Dlaczego to problem wyjaśnimy za chwilę.

Microsoft Copilot - przygotuj komputer na czatbota.

By móc na nielegalu skorzystać z Copilota należy spełnić trzy warunki. Poniższe czynności będą wykonane z czasem przez system automatycznie. Ich ręczne wykonanie tylko przyspieszy proces.

  1. Należy zaktualizować system do wersji Windows 11 22H2 Moment 4. Kto jeszcze tego nie zrobił, powinien uruchomić aplikację Ustawienia, tam Windows Update i Sprawdź aktualizacje. System sprawdzi dostępność uaktualnień i spyta o zgodę na ich instalację, jeżeli jakieś znalazł. Należy jej udzielić. Po instalacji tych uaktualnień system poprosi o ponowne uruchomienie, co należy uczynić.
  2. Należy zaktualizować moduł Web Experience Pack. By to zrobić należy uruchomić aplikację Microsoft Store, tam kliknąć w Biblioteka, a następnie Sprawdź aktualizacje. Aplikacja przeskanuje wszystkie moduły systemowe, gry i aplikacje w poszukiwaniu aktualizacji. Jeżeli pojawi się ta dla Web Experience Pack, należy ją zatwierdzić. Przy okazji inne też.
  3. Należy zaktualizować przeglądarkę Edge. Należy ją uruchomić, kliknąć w przycisk menu (trzy kropki w prawym górnym rogu), tam Pomoc i opinia i Microsoft Edge - informacje. Otworzy się nowa karta prezentująca numer wersji przeglądarki. Jeżeli jest dostępna aktualizacja, przeglądarka o tym poinformuje. Należy ją zastosować.

Uwaga. Jak wykazały nasze wewnętrzne testy, nie są to wszystkie konieczne warunki do spełnienia, by uzyskać dostęp do Copilota. Jedna z osób z naszego zespołu zaktualizowała swoje oprogramowanie, a dalej nie może wywołać asystenta. Nie zdołaliśmy ustalić co jest przyczyną. Jednak na większości komputerów metoda działa.

Metoda na czatbota. Jak odpalić Microsoft Copilot w Polsce na Windows?

Poniższa metoda jest bardzo prosta, choć jej minusem jest fakt, że właściwie to nie odblokowuje ona Copilota w interfejsie Windowsa, a pozwala na jednokrotne z niego skorzystanie. Jeżeli ktoś znowu chce skorzystać z takiej pomocy, musi całość wykonać od początku. Choć możliwe jest stworzenie skryptu lub pliku wsadowego, by oszczędzić nieco czasu. Przechodząc do rzeczy:

  1. Należy uruchomić aplikację Uruchom (dostępna na liście aplikacji lub pod skrótem [Win]+[R])
  2. Należy wkleić w jej pole microsoft-edge://?ux=copilot&tcp=1&source=taskbar
  3. I kliknąć OK

Microsoft Copilot w Polsce jest na dziś mocno ograniczony. I nie chodzi o język polski.

Copilot na dziś w Europie nie łączy się w żaden sposób z chmurą Microsoft 365. Nie jest jasne czy z uwagi na jakieś niespełnione wymogi unijnego DMA, czy też z uwagi na to, że ów punkt integracji… nie jest jeszcze gotowy na użytkowników. Co to oznacza dla Copilota?

Nie jest obecna istotna część reklamowanej automatyzacji. W załączonym powyżej klipie kazałem Copilotowi wysłać maila do mojego szefa, by w treści maila skrytykować moją pracę. Copilot sam sobie odnalazł co to jest Spider’s Web i za co można by mnie ochrzanić (choć mnie mylnie awansował, nie jestem red. naczelnym), wyszedł całkiem sensowny mail. Jednak zamiast wkleić go od razu do aplikacji pocztowej, zaadresować i tylko spytać czy wszystko w porządku - tak jak na prezentacji Microsoftu - otworzył Outlooka, ale treść maila zaproponował w ramach swojego interfejsu.

REKLAMA

Podobnie reaguje na inne polecenia. Przypomnij mi pod koniec tygodnia o rachunkach i zamiast po prostu dodać gdzieś jakąś przypominajkę, otworzył aplikację Microsoft To Do i opisał co dokładnie zrobić, by takie przypomnienie otrzymać. Polecenie puść coś odprężającego otwarło Spotify, ale już tekstowo czatbot sugeruje poszczególne playlisty. A na polecenie kiedy wystawiłem ostatnią fakturę nie umiał odpowiedzieć. Obiecana interakcja z aplikacjami i Microsoft 365 (jeszcze) nie działa.

Szkoda, bo ta wydaje się kluczowa i najważniejsza. Na dziś Copilot to system pomocy dla Windowsa, a także interfejs do wyszukiwarki internetowej i generatora obrazków - co samo w sobie jest bardzo użyteczne, ale nie na to czekamy. A czekać zdecydowanie jest na co, demonstracja Microsoftu była imponująca. Copilot, (docelowo) błyskawicznie dostępny pod ikonką na Pasku zadań lub pod skrótem [Win]+[C] znacząco oszczędzi czas dużej liczbie użytkowników. Ale jeszcze nie teraz, nie w Europie i nie w Polsce.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA