REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

To on zaprojektował iPhone'a i iPoda. Teraz będzie pracował przy tajemniczym sprzęcie do SI

Jeden z najbliższych przyjaciół Steve’a Joba i współautor sukcesu Apple’a rozważa połączenie sił z OpenAI. Jony Ive miałby zaprojektować urządzenia stworzone do pracy z Generatywną Sztuczną Inteligencją. Czyżby zbliżała się rewolucja łącząca technologię i modę?

27.09.2023
18:03
Jony Ive OpenAI ChatGPT
REKLAMA

Według informacji zdobytych przez The Information, Jony Ive rozważa współpracę z Samem Altmanem, prezesem OpenAI odpowiedzialnego za czatbota ChatGPT i technologię GPT-4. Legendarny projektant jest ponoć zainspirowany wyzwaniem, jakim miałoby być zaprojektowanie pięknego urządzenia wizualnie komunikującego swoje niezwykłe przeznaczenie - a więc dostęp do GAI, czyli generatywnej sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Ive i Altman podobno się przyjaźnią, na dodatek wcześniej już ze sobą pośrednio współpracowali. Podopieczny Ive’a - Thomas Meyerhoffer - zaprojektował wygląd urządzenia The Orb od firmy Tools for Humanity. Owa firma to startup współprowadzony przez Altmana.

Co knuje OpenAI? Dowiesz się tego na Spider’s Web:

W rozmowach między Altmanem i Ive’em uczestniczyć ma Masayoshi Son, prezes Softbanku, który ponoć jest bardzo podekscytowany potencjalną współpracą i chciałby zapewnić jej rozwojowi stosowny kapitał. Warto przy tym dodać, że Son jest ogromnym entuzjastą sztucznej inteligencji - na tyle dużym, że do tej pory zdołał przekonać zarząd Softbanku do inwestycji w rozmaite firmy zajmujące się SI w kwocie przekraczającej 140 mld dol.

Mówi się, że ojcami sukcesu Apple’a byli Steve Jobs i Steve Wozniak. To duże niedopowiedzenie. Kim jest Jony Ive, który ma zaprojektować sprzęt pod SI?

iPod 1. generacji
iPod 1. generacji (projekt: Jony Ive)

Jony Ive jest brytyjskim projektantem przemysłowym i produktowym, a także biznesmenem. Był głównym projektantem Apple’a od 1997 do 2019 r. i pełni funkcję kanclerza Royal College of Art. Ive współpracował ściśle ze Steve'em Jobsem podczas ich wspólnej pracy w Apple i odegrał kluczową rolę w projektowaniu takich produktów jak iMac, iPod, iPhone, iPad, MacBook i części interfejsu użytkownika mobilnego systemu operacyjnego iOS. Pomagał również projektować budynki, takie jak Apple Park i Apple Stores.

iPhone 3G (projekt: Jony Ive)

Ive cieszył się ogromnym autorytetem u Jobsa. Jego obsesyjna dbałość o detale wizualne i brak chęci pójścia na jakiekolwiek kompromisy szybko przeniknęły do DNA całego Apple’a. Wozniak i Jobs to twórcy Apple’a, ale autorzy jego wielkiego powrotu po wieloletnim kryzysie to Jobs i przede wszystkim Ive.

iMac (projekt: Jony Ive)

Urodzony w Londynie, Ive mieszkał tam, dopóki jego rodzina nie przeniosła się do Stafford, gdy miał 12 lat. Studiował projektowanie w Newcastle Polytechnic i został później zatrudniony przez londyńską start-upową firmę projektową Tangerine. Po dołączeniu do Apple zaczął projektować PowerBooki i Maci z tamtej dekady, a w 2012 r przyjął obywatelstwo amerykańskie, stając się podwójnym obywatelem brytyjsko-amerykańskim.

Apple Park (projekt: Jony Ive)
REKLAMA

Ive otrzymał wiele nagród i wyróżnień za swoje projekty i patenty. W Wielkiej Brytanii został mianowany Królewskim Projektantem Przemysłu (RDI), Honorowym Członkiem Królewskiej Akademii Inżynierii (HonFREng) i Kawalerem Komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego (KBE). W 2018 r. otrzymał tytuł Profesor Hawking Fellowship of the Cambridge Union Society. W ankiecie BBC przeprowadzonej wśród pisarzy kultury Ive został uznany za najbardziej wpływową osobę w kulturze brytyjskiej. Jego projekty zostały opisane jako nieodłączny element sukcesów Apple, które stało się największą na świecie firmą informatyczną pod względem przychodów i największą firmą na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej.

27 czerwca 2019 r., w wywiadzie dla Financial Times, Ive ogłosił, że odejdzie z Apple po 27 latach pracy, aby założyć własną firmę projektową LoveFrom, razem z projektantem przemysłowym Marcem Newsonem. Został zrekrutowany przez rodzinę Agnelli do pracy nad pojazdami Ferrari, począwszy od 2021 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA