Orange wyłącza 3G i mówi klientom: „zalecamy wymianę modemu”. Co z telefonami?
Orange już wcześniej poinformował, że proces wygaszania 3G rozpocznie we wrześniu. I słowa operator dotrzyma. Wiemy kiedy dokładnie zacznie się procedura, która potrwa do końca 2025 r.
Pierwszy etap rozpocznie się 26 września w powiatach: pilskim, złotowskim, wałeckim, wieruszowskim, wieluńskim i pajęczańskim – informuje operator na swojej stronie internetowej.
Przypomnijmy, że T-Mobile już wycofał się z 3G. Z kolei Play i Plus jeszcze takiej decyzji nie podjęli. Orange zapowiada, że proces wygaszania 3G w Polsce w ich przypadku potrwa do końca 2025 r. Niewykluczone jednak, że sprawę uda się przyspieszyć – tak zrobił T-Mobile, który wyrobił się szybciej, niż zakładał.
Od drugiej połowy października do końca listopada 3G będzie wyłączane w kolejnych powiatach: czarnkowsko-trzcianeckim, chodzieskim, obornickim, wągrowieckim, sieradzkim, zduńskowolskim, poddębickim i łaskim. W kolejnym etapie, w drugim kwartale 2024 r., z siecią 3G pożegnają się w okolicach Koszalina i Słupska
Wyłączenie 3G w Orange – co to oznacza dla klientów?
W większości przypadków zapewne nic. Jeżeli chcecie sprawdzić, czy wasze sprzęty są gotowe na rozstanie z 3G, musicie skorzystać ze specjalnego komunikatu. Wystarczy wysłać SMS o treści KARTA pod bezpłatny numer 80233.
Orange tak podsumowuje zmiany związane z końcem 3G. Jeśli nasz telefon:
- obsługuje jedynie technologie 2G i 3G, to nadal będziesz prowadzić rozmowy w technologii 2G, ale stracisz efektywny dostęp do internetu,
- obsługuje LTE, ale nie obsługuje VoLTE (rozmowy w 4G LTE), to będziesz nadal korzystać z szybkiego dostępu do internetu, ale rozmowy będą realizowane w 2G,
- obsługuje VoLTE – w tym wypadku nie odczujesz negatywnej zmiany (chyba, że masz starą kartę SIM 2G/3G, którą rekomendujemy wymienić).
Orange przypomina, że telefony obsługujące VoLTE dostępne w ofercie operatora od lipca 2021 roku mają domyślnie włączoną tę funkcję, więc nic nie trzeba robić. Można samemu sprawdzić listę sprzętów obsługujących VoLTE na stronie operatora.
Osoby, których karta nie obsługuje 4G, mogą wymienić ją bezpłatnie w każdym salonie Orange.
O ile w przypadku telefonów sprawa nie jest skomplikowana, tak nieco więcej problemów może być w przypadku modemów. Jeśli twój modem nie obsługuje wyższych technologii (4G, 5G), to po wyłączeniu 3G zostanie jedynie transmisja danych w 2G, która nie gwarantuje efektywnego dostępu do internetu. "Zalecamy wymianę modemu na obsługujący technologie 4G i 5G" – wyjaśnia Orange.
3G jest wygaszane, żeby zrobić miejsce nowej technologii. Więcej o 5G przeczytasz na Spider's Web:
Obecnie 3G to raptem 2,5 proc. całego ruchu operatora, co najlepiej pokazuje, że tylko garstka klientów Orange będzie musiała się dostosować do zmiany. Ale różnicę odczują wszyscy, bowiem dzięki wygaszeniu 3G zrobi się więcej miejsca na LTE. Będzie więc lepszy zasięg i jakość usług.