Polscy operatorzy właśnie wyłączają swoje sieci. Niektóre telefony i modemy nie będą działać tak, jak teraz
T-Mobile już zdecydował się wygasić starą technologię, inni operatorzy ten krok wykonają lada chwila. Sprawdź, co oznacza wyłączenie 3G w twoim przypadku i czy musisz rozglądać się za nowym sprzętem.
Operatorzy gaszą 3G, robiąc w ten sposób miejsce na nowe pasma. Dzięki temu będą mogły działać sieci LTE czy 5G, co przełoży się na większą przepustowość i po prostu lepsze działanie.
Koniec sieci 3G - czy mój telefon przestanie działać albo nie będzie można z niego dzwonić?
Generalnie odpowiedź brzmi: w większości przypadków nie. Dobrym przykładem jest T-Mobile, który już zdążył wygasić 3G. Operator wcześniej deklarował, że korzystanie z sieci 2G, w której dostępne są połączenia głosowe i SMSy, dalej będzie możliwe i tak faktycznie jest. Z internetu także, ale prędkość przesyłania danych w takim przypadku jest bardzo mała.
Jako że technologię 2G wspierają modele działające wcześniej w 3G, nie było wielkiego ryzyka, że nagle telefon będzie musiał trafić do kosza. W przypadku kart SIM starszych niż sześć lat klienci zostali poinformowani o potrzebie wymiany karty SIM. Operator przyznawał, że nie wszyscy użytkownicy zareagowali na apel i stąd wynikały problemy.
- O stopniowym wygaszaniu standardu 3G informowaliśmy naszym klientów już od 2021 roku. Mimo szerokich i licznych kampanii zachęcających do bezpłatnej wymiany kart SIM, nadal trafiają do nas zgłoszenia od klientów, którzy korzystają ze starych kart SIM czy telefonów niepozwalających na korzystanie z LTE/5G i VoLTE – przekazano stacji TVN24 w komunikacie.
Jak widać, ewentualne niedogodności dotyczyły wyjątkowo starych urządzeń czy kart, i to jedynie w przypadkach, kiedy ktoś pominął informacyjne komunikaty.
Kiedy Orange wyłączy 3G?
T-Mobile proces rozpoczął dużo wcześniej niż inni operatorzy, stąd też obecnie może pochwalić się całkowitym wygaszeniem 3G. Orange poinformowało, że prace rozpocznie we wrześniu 2023 r. w okolicach Piły i Sieradza. Ma to być "testowe wygaszanie sieci 3G", zaś cały proces całą Polskę obejmie do końca 2025 roku.
- Pasma zajmowane przez sieć 3G przeznaczymy dla sieci 4G LTE. Co roku korzysta niej bowiem coraz więcej użytkowników i sprzętów (zapewnia m.in. o wiele wyższe prędkości internetu w telefonie) – wyjaśnia swoją decyzję operator.
Dla swoich klientów Orange przygotował specjalny poradnik pozwalający sprawdzić, czy ich urządzenia i karty SIM są gotowe na rozstanie z 3G. W tym celu należy wysłać SMS o treści KARTA pod bezpłatny numer 80233.
Podobnie jak w przypadku T-Mobile, tak i Orange nie rezygnuje z 2G. Zasięg nadal będzie obejmował ponad 99 proc. terytorium kraju, więc stare sprzęty będą pozwalały na dzwonienie czy wysyłanie wiadomości.
Orange tak podsumowuje zmiany związane z końcem 3G. Jeśli nasz telefon:
- obsługuje jedynie technologie 2G i 3G, to nadal będziesz prowadzić rozmowy w technologii 2G, ale stracisz efektywny dostęp do internetu,
- obsługuje LTE, ale nie obsługuje VoLTE (rozmowy w 4G LTE), to będziesz nadal korzystać z szybkiego dostępu do internetu, ale rozmowy będą realizowane w 2G,
- obsługuje VoLTE – w tym wypadku nie odczujesz negatywnej zmiany (chyba, że masz starą kartę SIM 2G/3G, którą rekomendujemy wymienić).
Orange przypomina, że telefony obsługujące VoLTE dostępne w ofercie operatora od lipca 2021 roku mają domyślnie włączoną tę funkcję, więc nic nie trzeba robić. Można samemu sprawdzić listę sprzętów obsługujących VoLTE na stronie operatora.
Osoby, których karta nie obsługuje 4G, mogą wymienić ją bezpłatnie w każdym salonie Orange.
Kiedy Plus wyłączy 3G?
Póki co operator nie zdecydował się na wygaszenie technologii i nie podał nawet przybliżonej daty, kiedy mogłoby to nastąpić.
Kiedy Play wyłączy 3G?
Tu sprawa wygląda podobnie. Na stronie internetowej operatora znajdziemy jedynie komunikat dotyczący... Stanów Zjednoczonych.
No dobrze, telefony sobie poradzą. A co z innymi urządzeniami działającymi w 3G?
Rzecz dotyczy przede wszystkim modemów. I tu już sprawa wygląda nieco poważniej, bo o ile w przypadku telefonów nadal będzie można dzwonić i wysyłać SMS-y, czy nawet korzystać z wolnego internetu, tak modemy 3G faktycznie przestaną funkcjonować jak dawniej.
T-Mobile tłumaczy to tak:
Technologia 2G, na którą przełączy się modem nie zapewnia komfortu korzystania z Internetu. Zalecamy jego wymianę. W naszych sklepach możesz dowiedzieć się więcej o posiadanym aktualnie urządzeniu i nowych modelach dostępnych na rynku.
Orange z kolei wyjaśnia następująco:
Jeśli Twój modem nie obsługuje wyższych technologii (4G, 5G), to po wyłączeniu 3G zostanie do Twojej dyspozycji jedynie transmisja danych w 2G, która nie gwarantuje efektywnego dostępu do internetu. Zalecamy wymianę modemu na obsługujący technologie 4G i 5G.
A co z 2G?
Tutaj póki co nie trzeba obawiać się zmian. Na przykład Orange podkreśla, że ta technologia wspiera rozwiązania Machine-to-Machine (a więc liczniki, czujniki itd.) i tutaj ich zastąpienie mogłoby być naprawdę skomplikowanym i czasochłonnym zajęciem. "Na 2G przyjdzie jeszcze czas" – zaznacza pomarańczowy operator.