REKLAMA

"Przeklęta aukcja 5G" wystartowała. Horror ma szansę na szczęśliwe zakończenie

Urząd Komunikacji Elektronicznej potwierdził start aukcji 5G. Po dosłownie latach oczekiwania, wreszcie ruszyło postępowanie, które doprowadzi do rozwoju tej technologii w Polsce.

22.06.2023 10.30
sieć 5G zasięg północ wschód
REKLAMA

Powiedzieć "przeklęta" o aukcji częstotliwości 5G w Polsce, to chyba za mało – napisał niedawno Przemysław Pająk. I faktycznie. Przecież tylko ostatnie tygodnie to m.in. poważne wątpliwości Plusa czy pojawienie się "nieprawidłowości związanych z przetargiem na częstotliwości 5G w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej". A przecież na start akcji czekamy od 2020 roku, kiedy to rząd zdecydował się anulować przedsięwzięcie. Jak tłumaczono trzy lata temu, powodem nie była epidemia, co przepisy antykryzysowe. Potem wyjaśniano z kolei, że aukcja nie może ruszyć, bo na przeszkodzie stawał brak przegłosowanej ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

REKLAMA

W końcu jednak aukcja 5G ruszyła

Jak ogłosił Jacek Oko, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, do 8 sierpnia potrwa składanie ofert wstępnych w postępowaniu selekcyjnym na rozdział częstotliwości z pasma 3400-3800 MHz. Następnie w ciągu 21 dni potrwa I etap z oceną formalną, kolejne 24 dni to aukcje próbne i dalsze 15 dni to właściwa licytacja i ostatecznie 30 dni potrwa postępowanie rezerwacyjne.

- Celujemy w ok. 150 dni procesu, żeby z końcem listopada uruchomić realizację obowiązań aukcyjnych - stwierdził prezes UKE.

- W mojej ocenie zgłoszą się wszyscy operatorzy, ale oczywiście to ich suwerenna decyzja. Nie robimy tej aukcji, aby zarobić, ale aby udostępnić operatorom – a w zasadzie ich klientom - dostęp do technologii – powiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Według niego wpływy z aukcji wyniosą ok. 2 mld zł.

Zostały zmienione wymagania dotyczące przepustowości ze 100 Mb/s na 95 Mb/s, co ma umożliwić operatorom pozyskanie funduszy z Unii Europejskiej.

REKLAMA

Pierwsze komercyjne 5G na zasadach aukcji może pojawić się jeszcze w tym roku. Obecnie w Polsce "realne" 5G oferuje Plus. Ostatnio prędkość internetu w tej technologii przyspieszyła.

Prezes UKE, Jacek Oko, poinformował również, że Urząd Komunikacji Elektronicznej dał operatorom 5 lat na usunięcie infrastruktury "producenta uznanego za dostawcę wysokiego ryzyka".

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA