REKLAMA

Czyść opaski w swoim smartwatchu. No chyba, że lubisz chorować

Przychodząc do domu czy wychodząc z toalety myjemy dłonie, lecz smartwatch pozostaje na nadgarstku, dopóki starczy mu baterii. Jak mówią naukowcy to duży błąd, gdyż opaski smart zegarków są idealnym siedliskiem dla patogenów, w tym bakterii E.coli czy gronkowca.

Czyść opaski w swoim smartwatchu. No chyba, że lubisz chorować
REKLAMA

Wraz z popularyzacją smartfonów siedliskami bakterii stały się nasze telefony komórkowe. Jednak z telefonami nie jest najgorzej. W dowolnym momencie możemy zaprzestać kontaktu fizycznego i wyczyścić smartfon środkiem antybakteryjnym. Inaczej ma się sprawa ze smartwatchami, które stale są w kontakcie z naszą skórą. Nimi właśnie zainteresowali się naukowcy.

REKLAMA

Bomba biologiczna na nadgarstku. "Opaski noszone codziennie mogą gromadzić potencjalnie chorobotwórcze bakterie"

Na łamach czasopisma naukowego Advances in Infectious Diseases ukazała się publikacja - badanie autorstwa naukowców z laboratorium biotechnologii drobnoustrojów, wydziału nauk biologicznych na Florida Atlantic University poświęcone transmisji bakterii na opaskach smartwatchy.

Naukowcy do badań laboratoryjnych wykorzystali 20 opasek z różnych modeli smartwatchy używanych przez różne osoby, które dobrowolnie zobowiązały się do przystąpienia do badania.

Opaski były wykonane z siedmiu różnych materiałów: bliżej nieokreślonego metalu, złota, srebra, gumy, plastiku, skóry oraz tkaniny, a ich właściciele reprezentowali różne grupy wiekowe i zawody, w tym m.in. pracowników biurowych, strażaków, weterynarzy czy kierowców. Następnie poddali pozyskane opaski analizie laboratoryjnej pod względem ilości i typów obecnych na nich bakterii.

Najwięcej bakterii odnaleziono na powierzchni gumowych i plastikowych opasek, z kolei najmniej odnaleziono na powierzchni metalowych opasek, z których najmniejszą ilością bakterii wyróżniły się opaski ze złota i srebra.

Wśród mikrobów badacze wyróżnili m.in. gronkowca złocistego, pałeczkę ropy błękitnej, pałeczki klebsiella (najczęściej wywołujące choroby układu oddechowego) i pałeczki Escherichia coli - popularne bakterie E.coli. Klebsiella i Escherichia coli najliczniej występowały na plastikowych i gumowych opaskach.

Jak piszą badacze, codziennie noszone, lecz rzadko czyszczone opaski smartwatchy mogą być siedliskiem potencjalnie groźnych patogenów, szczególnie w przypadku gumowych i plastikowych opasek.

Jednocześnie po przeprowadzonej analizie laboratoryjnej mikrobów naukowcy podjęli się sprawdzenia efektywności typowych, domowych środków dezynfekcji powierzchni. Według zespołu środki takie jak spray do dezynfekcji Lysol, etanol o stężeniu 70 proc. czy ocet jabłkowy są efektywnymi substancjami w walce z bakteriami na powierzchni opasek.

REKLAMA

Zobacz też:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA