REKLAMA

Czy fotowoltaika na twoim domu się opłaca? Sprawdzisz to w Google Maps

Google Maps, ale dla określenia potencjału fotowoltaiki? Wpisujesz adres i już wiesz nie tylko, jak tam trafić, ale też ile paneli zmieści się na dachu i ile zostanie w kieszeni dzięki oszczędnościom.

29.08.2023 07.14
google maps
REKLAMA

Google już kilka lat temu wystartował z projektem Sunroof pozwalającym obliczyć, czy fotowoltaika się opłaca.  Po wypełnieniu kilku podstawowych informacji na temat rachunków za prąd dostawało się stosowne wyliczenia. Można było z nich dowiedzieć ile paneli będzie potrzebnych i jak duży procent zapotrzebowania na prąd będą w stanie pokryć.

REKLAMA

Teraz Google pokazał Solar API, z którego będą mogły korzystać zainteresowane firmy. Projekt połączył dane satelitarne z obliczeniami sztucznej inteligencji na temat tego, jak efektywna może być instalacja paneli na konkretnym dachu. Google chwali się, że ma szczegóły na temat ponad 320 mln budynków z 40 krajów.

Wybierając konkretną lokalizację można sprawdzić jej fotowoltaiczny potencjał. Program bierze pod uwagę rozmiar dachu, ale też zacieniowanie okolicy, warunki klimatyczne czy koszty energii. W prosty sposób pozwala zobaczyć, ile paneli zmieści się na dachu i jakie oszczędności może to przynieść.

Potencjał rozwiązania jest ogromny

Nie tylko dla przedstawicieli branży fotowoltaicznej. W Polsce padł przecież pomysł, aby dachy budynków pokrywać panelami, zwiększając w ten sposób niezależność energetyczną. Aktywiści wyliczyli, że montaż paneli fotowoltaicznych na wszystkich wysokich budynkach Warszawy dałby potencjał 1 GW mocy pochodzącej wyłącznie z bezemisyjnych źródeł energii. Dodajmy, że jak do tej pory najwyższe zapotrzebowanie na moc w Warszawie wyniosło 1,3 GW.

REKLAMA

Coraz chętniej zarządzający miastami instalują takie panele na budynkach publicznych. Na podobny krok decydują się spółdzielnie. Można sobie wyobrazić, że rozwiązanie od Google przyspieszyłoby proces, pozwalając szybciej określić, w których miejscach instalacja opłaca się najbardziej.

W wersji pokazującej możliwości Solar API na mapie jest Polska, chociaż demo ogranicza się jedynie do USA, Niemiec i Japonii. Można jednak założyć, że z rozwiązania będą mogły korzystać również przedsiębiorstwa znajdujące się na terenie naszego kraju.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA