REKLAMA

Wyślą żywe ryby na stację kosmiczną. Nie chodzi o smażalnię na orbicie, ale ważny eksperyment

Chiny wyślą ryby na swoją stację kosmiczną Tiangong. Eksperyment ma na celu zbadanie wpływu mikrograwitacji na ich układ kostny. Badania te mogą mieć znaczenie dla przyszłych misji kosmicznych i zdrowia ludzi.

24.07.2023 15.00
Wyślą żywe ryby na stację kosmiczną. Nie chodzi o smażalnię na orbicie
REKLAMA

Chiny planują wysłać ryby o wdzięcznej nazwie danio pręgowany na swoją stację kosmiczną. Te małe rybki zostaną wysłane na orbitę na chińską stację kosmiczną Tiangong jako część badań nad interakcją między rybami a mikroorganizmami w małym zamkniętym ekosystemie. Eksperyment ma również pomóc w badaniach nad utratą masy kostnej u astronautów, która jest jednym z poważnych zagrożeń dla zdrowia podczas długotrwałych misji w kosmosie.

REKLAMA

Danio pręgowany

Danio pręgowany to niewielkie ryby słodkowodne pochodzące z Azji Południowej. Mają charakterystyczne pręgi na ciele, które służą im do komunikacji i kamuflażu. Danio pręgowany są popularnymi zwierzętami laboratoryjnymi ze względu na ich łatwą hodowlę i możliwość manipulowania ich genami. Dodatkowo ciało na wczesnych etapach rozwoju jest przejrzyste, co pozwala na obserwację narządów wewnętrznych u żywych osobników. 

Danio pręgowany mają wiele cech wspólnych z ludźmi, takich jak układ krwionośny, nerwowy i odpornościowy. Dlatego są używane do badań nad chorobami ludzkimi, takimi jak nowotwory, cukrzyca czy osteoporoza. Z powodu zainteresowania badaczy danio należy do pierwszych kręgowców ze zsekwencjonowanym genomem. Dzięki badaniom tego gatunku odkryto później np. rolę genu SLC24A5 u człowieka (kolor skóry).

Dlaczego wysyła się ryby w kosmos?

To nie będzie pierwszy raz, kiedy ryby będą wysyłane w kosmos. NASA wysłała akwarium z ryżankami japońskimi, małymi słodkowodnymi rybami, na Międzynarodową Stację Kosmiczną w 2012 r. Eksperyment miał na celu zbadanie wpływu mikrograwitacji na życie morskie.

Ryżanki japońskie były obserwowane i monitorowane pod kątem zachowania, wzrostu i rozrodu. Badacze odkryli, że ryżanki japońskie dostosowały się do warunków mikrograwitacji i były zdolne do składania jaj i wylęgania się zdrowych potomków.

Danio pręgowany był wcześniej wysłane na radziecką stację kosmiczną Salut 5 w 1976 r. na pokładzie misji Sojuz 21. Radzieccy kosmonauci przeprowadzający eksperymenty z rybami stwierdzili, że danio pręgowany wydawał się zmieniać niektóre ze swoich zachowań w odpowiedzi na życie w mikrograwitacji.

Jakie są cele badań nad danio pręgowanym?

Badania nad danio pręgowanym na stacji kosmicznej Tiangong mają dwa główne cele. Pierwszy to zbadanie interakcji między rybami a mikroorganizmami w małym zamkniętym ekosystemie. Taki ekosystem może być modelem dla przyszłych misji kosmicznych, w których astronauci będą musieli utrzymywać samowystarczalność i dbać recykling zasobów.

REKLAMA

Drugi cel to zbadanie wpływu mikrograwitacji na układ kostny ryby. Danio pręgowane ma podobną strukturę kości do ludzi i jest podatna na osteoporozę, czyli utratę gęstości i wytrzymałości kości. Osteoporoza jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych u astronautów, którzy spędzają długi czas w kosmosie.

Badania nad danio pręgowanym mogą pomóc w opracowaniu metod zapobiegania i leczenia osteoporozy u ludzi na Ziemi i w kosmosie. Mogą również pomóc w zrozumieniu, jak mikrograwitacja wpływa na inne procesy fizjologiczne i metaboliczne u ryb i ludzi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA