Mamy prawie 60 milionów kart SIM. Płacimy za nie ogromne pieniądze
Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował raport o stanie rynku telekomunikacyjnego w 2022 r. Materiał zawiera masę danych - w tym także ile w Polsce jest kart SIM oraz ile Polacy płacą za usługi operatorów.
Z najnowszego raportu wynika, że w ostatnim roku znacznie zwiększyła się liczba wykorzystywanych kart SIM, ale także wzrosła średnia kwota rachunku za telefon komórkowy. Dodatkowo Polacy znacznie mniej rozmawiają przez telefon niż to za czasów pandemii, ale jak kształtują się dokładne dane?
W Polsce jest 53 milionów aktywnych kart SIM. A mimo wszystko mniej rozmawiamy przez telefon
Raport UKE o rynku telekomunikacyjnym w 2022 roku ujawnia, że przychody operatorów sieci komórkowych spadły w porównaniu do 2021 roku. Jest to spadek na poziomie 0,4%, który wciąż pozwolił uzyskać 40,64 miliardów zł przychodów z usług telekomunikacyjnych. Średni rachunek w Polsce miał wynieść 23,7 złotych na miesiąc - 7,6 proc. więcej niż 2021.
Jednak mimo tego, znacząco wzrosła liczba kart SIM w naszym kraju (o 5,1 proc), wyniosła 59,28 milionów. Chociaż warto zaznaczyć, że spora część (bo aż 6,7 miliona) to karty M2M, czyli stworzone z myślą o urządzeniach telemetrycznych. Jednak mieszkańcy Polski mają aż 52,6 miliona kart SIM w swoich urządzeniach, a znaczący wzrost liczby (aż o 2 milion) był spowodowany wojną na Ukrainie.
Jeśli chodzi zaś o wykorzystanie usług, to łączna długość rozmów w Polsce w ubiegłym roku spadła do 116 miliardów minut (o 5.1 proc w skali roku). A to daje 3066 minut rocznie na statystycznego Polaka, 144 minuty mniej niż w 2021 roku. Dodatkowo wysłaliśmy 4,1 proc. mniej SMS-ów w porównaniu z tamtym rokiem, bo 38,3 miliardów wiadomości.
Natomiast w Polsce w sieciach komórkowych użytkownicy przesłali aż 7,2 miliona TB danych (15,8 proc. więcej), a także zwiększyło się wykorzystanie roamingu międzynarodowego o 63 proc, co pozwoliło uzyskać aż 92 miliony GB danych.