REKLAMA

Nowy laser dla wojsk USA. Wrzucasz na pakę, bierzesz pada do ręki i smażysz roje dronów

Broń laserowa to nie tylko fantazja science fiction, ale coraz bardziej realna technologia, która może zmienić oblicze współczesnej wojny. Armia USA jest jednym z liderów w opracowywaniu i testowaniu laserów bojowych o ogromnej mocy i precyzji.

13.06.2023 06.51
H4 - nowy laser dla wojsk USA. Wrzucasz na pakę, bierzesz pada do ręki i smażysz roje dronów
REKLAMA

Pierwsza autonomiczna antydronowa broń laserowa o mocy 10 kW dla amerykańskich sił zbrojnych została dostarczona przez Raytheon Technologies. Podczas testów system zwalczył cele atakujące z krótkiego i dalekiego dystansu oraz cele poruszające się w roju.

Jesienią ubiegłego roku Siły Powietrzne USA i Raytheon Technologies przeprowadziły udany test pierwszej broni laserowej wysokiej mocy Sił Powietrznych USA, charakteryzującej się modułową konstrukcją. W ramach czterodniowych, nieprzerwanych strzelań bojowych, które odbyły się na poligonie White Sands Missile Range w Nowym Meksyku, system został sprawdzony w różnych warunkach.

REKLAMA

Nowa modułowa broń laserowa to pierwszy autonomiczny laser o mocy 10 kW zbudowany zgodnie z wymogami amerykańskich sił zbrojnych. Można go przetransportować i zainstalować w dowolnym miejscu zależnie od potrzeby. Znana pod nazwą "H4" broń to czwarty operacyjny system laserowy dostarczony przez Raytheon Technologies Siłom Powietrznym USA, a także w sumie ósmy system dostarczony przez tę firmę Departamentowi Obrony USA.

Wszędzie tam, gdzie Siły Powietrzne mają do czynienia z zagrożeniem w postaci dronów, dysponują teraz czterema wypróbowanymi systemami broni laserowej, których mogą używać do unieszkodliwiania asymetrycznych zagrożeń. Z naszych kompaktowych, wytrzymałych i gotowych do działania systemów laserowych można korzystać stacjonarnie, na ciężarówkach z nadwoziem platformowym, a nawet na pick-upach

- powiedział Michael Hofle, starszy dyrektor ds. broni laserowej wysokiej mocy w Raytheon Technologies.

Broń laserowa o modułowej konstrukcji, zaprojektowana, aby chronić ludzi i sprzęt przed zagrożeniami powietrznymi krótkiego zasięgu, z powodzeniem ukończyła program testów Sił Powietrznych złożony z kilkudniowych strzelań bojowych obejmujących wyszukiwanie, namierzanie, śledzenie i niszczenie dronów atakujących z krótkiego i dalekiego dystansu oraz w roju.

704. Grupa Testowa zniszczyła za pomocą modułowej broni laserowej kilkadziesiąt dronów różnych rozmiarów na odpowiednim taktycznie dystansie. Podczas testów system działał w dzień i w nocy, w niesionych wiatrem tumanach piasku i w wysokich temperaturach sięgających często ponad 43 stopni Celsjusza.

REKLAMA

Dzięki niewielkim rozmiarom broń laserowa H4 z łatwością mieści się na platformie pick-upa. System składa się z modułu lasera wysokiej mocy, sensora elektrooptycznego/podczerwonego dalekiego zasięgu pełniącego jednocześnie funkcję układu kierowania wiązką lasera, systemu kontroli ciepła, wewnętrznego elektrycznego systemu zasilania oraz oprogramowania celowniczego - a wszystko to zintegrowane w taki sposób, aby skutecznie zwalczać cele w najtrudniejszych warunkach.

Systemem jest sterowany za pomocą laptopa i kontrolera do gier. Można go również podłączyć do wielu aktualnie istniejących systemów dowodzenia i kierowania obroną powietrzną w celu zapewnienia dodatkowej warstwy obrony.

System broni laserowej o konstrukcji modułowej powstał w pierwszej na świecie fabryce systemów laserowych w McKinney w Teksasie i został dostarczony dziewięć miesięcy po otrzymaniu zamówienia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA