REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Chińczycy zaatakowali okręt laserem. Załoga została oślepiona

Filipiny oskarżyły Chiny o użycie lasera klasy wojskowej przeciwko jednemu ze swoich okrętów na Morzu Południowochińskim. To tam Chiny budują swoje sztuczne wojskowe wyspy.

15.02.2023
6:07
Chińczycy zaatakowali okręt laserem. Załoga została oślepiona
REKLAMA

Okręt chińskiej straży przybrzeżnej z numerem 5205 na burcie ostrzelał laserem klasy wojskowej w okręt patrolowy filipińskiej straży przybrzeżnej BRP Malapascua, który brał udział w misji zaopatrzeniowej - powiedział rzecznik Sił Zbrojnych Filipin, Medel Aguilar. Dodał, że laser tymczasowo oślepił filipińską załogę na pokładzie okrętu.

REKLAMA

Filipiński okręt przewoził zaopatrzenie dla garnizonu na Second Thomas Shoal, atolu na wyspach Spratly na Morzu Południowochińskim. I to właśnie archipelag wysp Spratly jest jednym z najbardziej zapalnych punktów na Dalekim Wschodzie.

Przeczytaj także:

Chiny wybudowały w tym regionie sztuczne wyspy, na których powstały prawdziwe fortece, najeżone wojskiem, radarami i rakietami. Pekin ma ambicje przejęcia całkowitej kontroli nad tą częścią świata, bogatą w zasoby. Jest to też ruchliwy szlak wodny, przez który przepływa większość światowego handlu i tranzytu ropy.

Poza wykorzystaniem lasera chiński okręt manewrował niebezpiecznie blisko od BRP Malapascua, aby uniemożliwić mu przekazanie zaopatrzenia dla filipińskiego garnizonu na atolu.

Myślę, że nadszedł czas, aby chiński rząd ograniczył swoje siły. Takie prowokacje zagrażają życiu ludzi - powiedział rzecznik filipińskiej armii.

Z kolei rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin stwierdził, że to filipiński statek "wtargnął na ten obszar bez zezwolenia" i wezwał Filipiny "do poszanowania suwerenności Chin". Zaprzeczył, jakoby Chiny użyły laserów przeciwko BRP Malapascua.  

REKLAMA

Choć incydent może wydawać się niegroźny, to pokazuje nam, jak już wkrótce może wyglądać wojna morska. Lasery wojskowe dużej mocy właśnie pojawiają się na okrętach wojennych. Wykorzystywane są na nich nie tylko do obrony przeciwlotniczej, jako skuteczny i tani sposób na niszczenie dronów i rakiet przeciwnika. Lasery są też groźne dla okrętów, ich czujników i załogi.

Broń laserowa zapewnia niezwykłą precyzję i szybkość działania, równą prędkości światła. Oferuje również uproszczoną logistykę, bo niepotrzebne jest dostarczanie amunicji. Jest bezpieczniejsza dla okrętów i ich załóg. Lasery nie są uzależnione od tradycyjnych materiałów pędnych lub amunicji na bazie prochu, która może eksplodować przy trafieniu okrętu przez przeciwnika.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA