Microsoft zasypał nas nowościami. Chatbot Bing dostępny dla wszystkich + świetne nowe funkcje
Został ledwie tydzień do corocznej konferencji Google I/O, wobec czego Microsoft postanowił utrzeć nosa Google'owi po raz kolejny. Bing staje się otwarty dla wszystkich, multimodalny i nastawiony na wizualne przedstawienie wyników wyszukiwania.
Nowy Bing został zaprezentowany w lutym bieżącego roku, jednocześnie zachwycając i rozczarowując publikę. Zachwycając, gdyż możliwości modelu (który jak się później okazało, oparto na GPT-4) są naprawdę imponujące. Rozczarowując, gdyż by uzyskać dostęp do chatbota, należało wyczekać swoje w kolejce, a przeskoczyć w owej kolejce można było jedynie poprzez przestawienie się na produkty Microsoftu.
Teraz Microsoft zmienia zasady gry na lepsze. Oficjalnie od czwartku 4 maja każdy zainteresowany użytkownik internetu może skorzystać z możliwości nowego Binga. Jak zapowiada gigant z Redmond, to tylko jedna z kilku nowości, bo chatbot ma stać się również multimodalny.
Bing staje się coraz lepszy, ale przede wszystkim otwarty dla wszystkich
4 maja koncern poinformował na swoim blogu o szeregu nowości planowanych dla Bing. Jednak największą nowością jest otwarcie chatbota dla wszystkich zainteresowanych.
Bing właśnie przechodzi z fazy private preview do public preview, co oznacza, że dostęp do chatbota można uzyskać po prostu przez zalogowanie się na konto Microsoft - bez konieczności czekania w kolejce. Aczkolwiek nadal wymagana jest przesiadka na Microsoft Edge, o czym poinformuje strona bing.com/new przy każdej próbie wejścia z innej przeglądarki.
Jednak to nie jedyna nowość, która czeka wszystkich użytkowników Bing AI. W majowej aktualizacji Microsoft stawia na atrakcyjność wizualną Binga, który od teraz będzie dodawał fotografie tam, gdzie pytanie będzie tego wymagać, np. "Gdzie znajduje się kaplica sykstyńska?" lub "Jak wygląda kwiat pomidora?". Jednocześnie Microsoft zaznaczył, że wraz z tą funkcją wprowadzone zostaną zabezpieczenia przeciwdziałające wyświetlaniu "nieodpowiednich" obrazów.
Polecamy: Sprawdź Bing AI. Jak włączyć bota w wyszukiwarce? Poradnik dla chcących testować sztuczną inteligencję
Microsoft sypie nowościami w Bing AI. Dostaniemy to, czego nie daje subskrypcja ChatGPT+
Kolejną wizualną zmianą będzie generowanie przez Bing wykresów jako odpowiedź na zapytania dotyczące danych i statystyk. Zamiast tradycyjnego, opisowego stylu odpowiedzi, na przykładowe pytanie "Jakie są najludniejsze kraje świata?" Bing będzie generował wykresy na podstawie danych, które dostępne są w internecie.
Nowość, która ucieszy Polaków oraz innych, nieanglojęzycznych użytkowników, to fakt, że wydany w marcu bieżącego roku Microsoft Image Creator (lub jak kto woli, Twórca Obrazów) zyska nie tylko integrację z Bingiem, ale także będzie dostępny w języku polskim. Innymi słowy, już wkrótce chatbot będzie tworzył dla nas obrazy, a my nie będziemy musieli gimnastykować z językiem angielskim.
Kolejna funkcja, którą zyska Bing, to multimodalność. Obecnie wszystkie wyszukiwania w Bing muszą być oparte o język naturalny. Jeżeli mamy zdjęcie psa i chcemy dowiedzieć się, jakiej jest on rasy, musimy wprowadzić jego wygląd opisowo. Wkrótce jednak wyszukiwanie stanie się multimodalne, dzięki czemu możliwe będzie załadowanie do Binga zdjęcia psa i wpisanie pytania "Co to za rasa?". W podobny sposób będzie można zapytać Bing o podanie instrukcji jak np. wykonać węzeł czy zapytać sztuczną inteligencję o pochodzenie produktu, który zainteresował nas na zdjęciu w mediach społecznościowych.
Multimodalność w Bing jest ciekawa ze względu na fakt, że gdy OpenAI ogłosiło model GPT-4 (który jak się okazało, odpowiada za przetwarzanie tekstu naturalnego w Bing), jedną z jego głównych cech była multimodalność - możliwość przetwarzania nie tylko tekstu, ale i plików multimedialnych w zapytaniach. Jednak po dziś dzień nie trafiła ona do modelu GPT-4 dostępnego w ramach subskrypcji ChatGPT+.
Pomniejszą, ale ważną zmianą będzie też wprowadzenie do chatbota Bing historii konwersacji, w formacie znanym z ChatGPT. Jednocześnie Microsoft zapewnia, że każdy użytkownik będzie miał możliwość czyszczenia historii rozmów z Bingiem.
Dodane zostaną także integracje z innymi usługami, dzięki czemu konwersacje z Bing AI będą mogły być udostępniane w mediach społecznościowych lub bezpośrednio wklejane do Worda. Ponadto Microsoft poinformował o partnerstwie z m.in. Wolfram Alpha i OpenTable. Dzięki temu pierwszemu Bing będzie przetwarzał zapytania matematyczne i naukowe oraz będzie w stanie generować wcześniej wspomniane wykresy, a OpenTable pozwoli użytkownikom rezerwować stoliki w restauracjach bezpośrednio z poziomu Bing.